Верховний суд Чорногорії 15 квітня відпустив з-під варти казахську активістку за права жінок Дінару Смаїлову через день після її арешту в прибережному місті Будва на запит казахської влади.
Суд постановив, що вона може залишатися на волі, поки триває розгляд запиту на її екстрадицію, але постановив вилучити її паспорт, щоб не дати виїхати з країни.
Влада Подгориці 14 квітня повідомила, що Смаїлову заарештували «відповідно до розпорядження слідчого судді Верховного суду» до розгляду запиту про екстрадицію.
Правозахисниця, також відома як Діна Тансарі, є засновницею організації «НеМовчи.kz» – провідної адвокаційної групи, що бореться з домашнім і сексуальним насильством у Казахстані.
Смаїлова подала прохання про надання притулку в Чорногорії в жовтні 2023 року, і рішення очікується в наступні місяці, заявив її адвокат Далібор Томович 15 квітня:
«Запит на надання притулку було подано до того, як казахстанський уряд подав запит на її екстрадицію та затримання. Тож у випадку, якщо її екстрадують до Казахстану, побоювання щодо переслідувань виправдані».
Після виходу з суду в Подгориці Смаїлова подякувала прихильникам «НеМовчи.kz».
У грудні 2023 року суд у Казахстані видав ордер на арешт активістки за звинуваченнями в шахрайстві, втручанні в приватне життя та поширенні неправдивої інформації — звинувачення, за які може загрожувати до 10 років позбавлення волі.
Human Rights Watch раніше назвала звинувачення «сумнівними» та частиною ширшої кампанії з дискредитації активності Смаїлової.
«Казахська влада, схоже, займається виловлюванням, агресивно переслідуючи Смаїлову, намагаючись підірвати її законну роботу із захисту жертв насильства», – заявила організація в лютому 2024 року.
Домашнє насильство залишається серйозною проблемою в Казахстані. За даними місцевих і міжнародних організацій, сотні жінок щороку гинуть внаслідок домашнього насильства, а ще тисячі мовчки терплять насильство через суспільну стигматизацію та байдужість інституцій.
Читайте також: Угорський парламент схвалив зміни до Конституції, які викликали протести у країні
У 2017 році в Казахстані декриміналізували побої та інші дії, що завдають «легких» тілесних ушкоджень, покарання зменшили до арешту, штрафу або попередження.
Під час резонансного судового процесу над колишнім урядовцем, який до смерті побив свою дружину, у квітні 2024 року запровадили закон, який усунув прогалини в правовому захисті від домашнього насильства шляхом криміналізації побоїв і умисного заподіяння шкоди здоров’ю. Однак кілька правозахисних груп, у тому числі організація Смаїлової, висловили занепокоєння, що поправки недостатні.
Рада цивільного нагляду за роботою поліції Чорногорії попередила міністра внутрішніх справ Даніла Сарановича, що Смаїлова може зазнати переслідувань, якщо її повернуть до Казахстану. Рада порівняла посилення тиску Казахстану на правозахисників із подібною тактикою, яку використовує російський уряд, і підкреслила, що екстрадиція активістки суперечить зобов’язанням Чорногорії щодо захисту людської гідності та демократичних цінностей.
Смаїлова та її чоловік, колега-правозахисник Алмат Мухамежанов, кілька років жили у вигнанні та переїхали до Чорногорії 2023 року.