17.6 C
Kyiv
Середа, 23 Квітня, 2025

спроби поновити переговори про перемир’я після бойкоту Рубіо
(www.radiosvoboda.org)

Найпопулярніші

Американські, українські та європейські офіційні особи провели «суттєві» зустрічі в Лондоні, щоб спробувати повернути мирні переговори в русло після того, як держсекретар США Марко Рубіо скасував свою участь.

Неявка Рубіо на переговори в Лондоні призвела до скасування ширшої зустрічі з міністрами закордонних справ України, Великої Британії, Франції та Німеччини, що підкреслило розбіжності в позиціях між Вашингтоном та Києвом з його європейськими союзниками щодо того, як покласти край війні Росії в Україні.

Пониження рівня переговорів відбувається у критичний момент, через кілька днів після того, як президент США Дональд Трамп попередив, що Вашингтон може вийти з переговорів, якщо найближчим часом не буде прогресу в угоді.

Трамп посилив тиск у неділю, коли сказав, що сподівається, що Москва та Київ цього тижня досягнуть угоди щодо припинення понад трирічного конфлікту.

Ми залишаємося абсолютно відданими забезпеченню справедливого і тривалого миру в Україні

У центрі переговорів у середу була спроба встановити, що саме Київ може прийняти після того, як спецпредставник Трампа Стів Віткофф представив пропозиції на аналогічних перемовинах в Парижі минулого тижня.

Троє дипломатів заявили, що ці пропозиції вимагають від України більших поступок, аніж від Росії.

Речник британського прем’єр-міністра Кіра Стармера применшив будь-яке розчарування через раптове скасування приїзду Рубіо та сказав, що переговори передбачали «суттєві технічні зустрічі з європейськими, американськими та українськими офіційними особами щодо того, як зупинити бої».

«Ми залишаємося абсолютно відданими забезпеченню справедливого і тривалого миру в Україні, і ці сьогоднішні переговори є важливою частиною цього», – сказав речник.

Кір Стармер (ілюстративне фото)

Відтоді, як Трамп висловив бажання стати посередником у пошуках миру в Україні та зробив несподіваний дзвінок президенту Росії Володимиру Путіну в лютому, європейські країни намагалися знайти способи підтримати Київ проти Москви, утримуючи при цьому США.

Незважаючи ні на що, ми працюватимемо задля миру

Але пропозиції Віткоффа, які, за словами кількох джерел, включали визнання російської анексії Криму, початок скасування Вашингтоном санкцій проти Росії та виключення членства України в НАТО, були неприйнятними для України та інших європейських країн.

Голова Офісу президента Україна Андрій Єрмак заявив в Лондоні, що цей раунд переговорів зосереджується на досягнені повного і безумовного припинення вогню як першого кроку до миру.

«Шлях до миру непростий, але Україна повністю була і залишається відданою мирним зусиллям», – сказав Єрмак в Лондоні.

Андрій Єрмак і Кіт Келлог (архівне фото)
Андрій Єрмак і Кіт Келлог (архівне фото)

Єрмак був у супроводі міністра закордонних справ Андрія Сибіги та міністра оборони Рустема Умєрова.

«Незважаючи ні на що, ми працюватимемо задля миру», – сказав Єрмак.

«Кажіть «так», або ми вийдемо з переговорів»

Віцепрезидент США Джей Ді Венс під час візиту до Індії сказав, що він «оптимістично налаштований» щодо того, що «європейці, росіяни та українці зрештою зможуть завершити цю справу».

Але й він кинув виклик.

«Ми зробили дуже чітку пропозицію як росіянам, так і українцям, і настав час для них або сказати «так», або для Сполучених Штатів вийти з цього процесу. Це означає, що і українцям, і росіянам доведеться відмовитися від частини території, якою вони зараз володіють. Повинні відбутися певні територіальні обміни», – заявив Венс, перебуваючи в Індії.

Скасування поїздки Рубіо підкреслило складність усунення розривів між різними сторонами.

Марко Рубіо (третій зліва) та Стів Віткофф (перший зліва (спиною)) приїхали 17 квітня на переговори з Україною та європейцями до Парижу. Лондонську зустріч 23 квітня Рубіо та Віткофф проігнорували
Марко Рубіо (третій зліва) та Стів Віткофф (перший зліва (спиною)) приїхали 17 квітня на переговори з Україною та європейцями до Парижу. Лондонську зустріч 23 квітня Рубіо та Віткофф проігнорували

Джерело, близьке до дискусій, повідомило, що зниження статусу поїздки відбулося після того, як Україна підготувала документ для європейців у вівторок, у якому говорилося, що не буде обговорень територіальних питань до «повного та безумовного припинення вогню».

І українцям, і росіянам доведеться відмовитися від частини території, якою вони зараз володіють

Джерело зазначило, що очевидна нервозність США може свідчити про те, що українська позиція не узгоджується з тим, про що представники Вашингтону домовилися з росіянами.

Деякі пропозиції Віткоффа, які, за словами Рубіо, отримали обнадійливий прийом у Парижі, були відхилені Києвом.

Віце-прем’єр уряду України Юлія Свириденко заявила, що Київ не визнає суверенітет Росії над Кримом, українським півостровом, який Росія анексувала в 2014 році.

«Україна готова вести переговори, – але не здаватися», – написала Свириденко в мережі X. «Повне припинення вогню – на суші, у повітрі та на морі – це необхідний перший крок. Якщо Росія вибере обмежену паузу, Україна відповість тим же. Наш народ не погодиться на заморожений конфлікт, замаскований під мир».

«Ми ніколи не визнаємо окупацію Криму. І якщо членство в НАТО не буде надано, Україна вимагатиме обов’язкових гарантій безпеки – достатньо сильних, щоб стримати майбутню агресію, і достатньо чітких, щоб забезпечити тривалий мир», – додала вона.

Надія

Представники уряду Великої Британії вказали на технічні переговори, щоб показати, що тривають зусилля для досягнення якоїсь угоди.

Україна готова вести переговори, – але не здаватися

Британський міністр закордонних справ Девід Леммі та міністр оборони Джон Гілі провели «значні» дискусії зі своїми українськими колегами, а Гілі також зустрічався з представником США в Україні Кітом Келлогом.

Рубіо розмовляв з Леммі пізно у вівторок і сказав, що з нетерпінням чекає своєї майбутньої поїздки після нинішнього скасування.

Окрім Криму, залишаються й інші важливі проблеми.

Джерела кажуть, що пропозиції США передбачають прийняття Україною та європейцями реального контролю Росії над рештою 20% території України. Росія наполягає на скасуванні санкцій ЄС проти неї до завершення переговорів, проти чого рішуче виступає Європа, заявили дипломати.

За словами європейських дипломатів, минулого тижня Вашингтон запропонував створити нейтральну зону на Запорізькій АЕС в окупованій Росією частині України. Президент України Володимир Зеленський заявив у вівторок, що готовий співпрацювати зі США для відновлення роботи АЕС.

Володимир Зеленський (архівне фото жовтня 2024 року)
Володимир Зеленський (архівне фото жовтня 2024 року)

Деякі ідеї Вашингтона також, ймовірно, не сподобаються Москві. Двоє дипломатів заявили, що США не наполягають на вимогах Росії щодо демілітаризації України і не виступають проти розташування європейських сил як частини майбутніх гарантій безпеки для України.

Речник Кремля Дмитро Пєсков в середу ще раз заявив про позицію Москви – вона категорично проти дислокації західного військово контингенту в Україні.

Віткофф не брав участі в лондонських переговорах. Але він зустрінеться з Путіним цього тижня в Росії, повідомили в Білому домі.

Радіо Свобода

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини