15.4 C
Kyiv
Середа, 7 Травня, 2025

Зміни в Україні з 1 травня 2025: нові світлофори, мобілізація, спирт у бензині | Новини Дніпра
(dnepr.express)

Найпопулярніші

Перший день травня приніс в Україну низку важливих змін, що стосуються різних сфер життя громадян. Зокрема, нововведення стосуються оновлення стандартів для світлофорів, субсидій на неопалювальний сезон, підвищення стипендій для курсантів тощо. Детальніше у матеріалі «Дніпра Оперативного».

Нові стандарти для світлофорів

З 1 травня 2025 року набули чинності оновлені стандарти для дорожніх світлофорів. Зелений сигнал став більш насиченим, смарагдового відтінку, що відповідає європейським нормам. Звичні суцільні стрілки на світлофорах замінено на більш помітні здалеку стрілки-шеврони. Велосипедисти отримали окремі світлофори зі спеціальним зображенням велосипеда, розмір лінз яких варіюється залежно від розташування. Крім того, на всіх пішохідних та транспортних світлофорах з’явилися довгоочікувані таймери зворотного відліку, що має підвищити безпеку руху.

Спирт у бензині

Відсьогодні набувають чинності вимоги щодо обов’язкового використання рідких біокомпонентів у бензині. Тобто усі АЗС в Україні додаватимуть до бензину спирт або так званий біоетанол, не менше, ніж 5%. 

Це є частиною євроінтеграційного курсу України та спрямовано на гармонізацію з екологічними стандартами Європейського Союзу, де використання біопалива є поширеною практикою вже багато років.

Як це вплине на автомобілістів?

  • Для сучасних автомобілів (випущених після 2005 року) додавання до 5% біоетанолу, як правило, не повинно негативно вплинути на роботу двигуна. Паливні системи сучасних авто розроблені з урахуванням можливості використання такого пального.
  • У деяких автомобілях старшого покоління можуть виникнути проблеми через те, що матеріали їх паливних систем можуть бути не сумісні з етанолом. В таких випадках рекомендується використовувати бензин преміум-класу (з вищим октановим числом), який, як зазначається, може бути виключенням з обов’язкового додавання біоетанолу.
  • Через нижчу енергетичну цінність етанолу порівняно з бензином, може спостерігатися незначне (на 3-5%) збільшення витрати пального.
  • Біоетанол має властивість розчиняти відкладення у старих паливних системах, що може призвести до засмічення паливних фільтрів на початковому етапі використання такого пального. Рекомендується своєчасно міняти паливний фільтр.
  • Біоетанол поглинає воду, тому важливо уникати тривалого зберігання пального з біоетанолом, особливо у відкритих ємностях.

Подання декларації про доходи

Граничний термін подання декларації про доходи за 2024 рік для фізичних осіб та фізичних осіб-підприємців (крім тих, хто обрав спрощену систему оподаткування) вже минув – він був 30 квітня 2025 року.

Отже, якщо ви мали обов’язок подати декларацію про доходи за 2024 рік як фізична особа або ФОП на загальній системі, ви мали зробити це до вчорашнього дня.

Однак існують винятки та інші терміни:

  • Фізичні особи, які мають право на податкову знижку, можуть подати декларацію до 31 грудня 2025 року включно. 
  • Фізичні особи – підприємці (ФОП) на спрощеній системі оподаткування подають декларацію за іншими термінами, залежно від обраної групи. Зазвичай, річна декларація для них подається пізніше. 
  • Резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, повинні подати декларацію не пізніше ніж за 60 календарних днів до виїзду.

Підвищення стипендій для курсантів

З 1 травня 2025 року в Україні відбулося значне підвищення стипендій для курсантів військових навчальних закладів, а також закладів вищої освіти зі специфічними умовами навчання, які готують фахівців для сектору безпеки та оборони (включаючи поліцейські академії).

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України, розміри стипендій для курсантів зросли до близько 8 000 гривень на місяць.

Крім того, передбачені підвищені виплати для курсантів-відмінників на випускному курсі та під час проходження стажування. Вони можуть отримувати до 20 000 – 20 100 гривень на місяць, що відповідає рівню грошового забезпечення військовослужбовців за контрактом.

Субсидії на неопалювальний сезон

В Україні діє порядок призначення та виплати субсидій на неопалювальний сезон, який триватиме з 1 травня до 30 вересня. 

Для більшості громадян, які вже отримували субсидію в опалювальний період або мали нульову субсидію влітку 2024 року, перерахунок та призначення субсидії на неопалювальний сезон відбудеться автоматично Пенсійним фондом України. Додатково звертатися їм не потрібно. 

Подати нову заяву та декларацію про доходи до Пенсійного фонду України необхідно у таких випадках:

  • Якщо у складі домогосподарства є внутрішньо переміщені особи (ВПО). 
  • Якщо отримувачі є орендарями житла та самостійно сплачують комунальні послуги. 
  • Якщо у житловому приміщенні фактично проживає менше людей, ніж зареєстровано. 
  • Якщо субсидія призначалася на скраплений газ, тверде або рідке пічне паливо. 
  • Якщо у складі сім’ї є особа, яка досягла 18-річного віку протягом останнього півріччя 2024 року і не навчається за денною формою, не працює та не отримує доходів (пенсію, стипендію, допомогу тощо). 
  • Якщо на опалювальний період була призначена субсидія у розмірі 0,00 грн.

Нові типи відстрочок у «Резерв+»

З 1 травня у застосунку «Резерв+» з’явилися нові типи відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації. 

Згідно з оновленнями, в застосунку «Резерв+» тепер відображаються дві нові категорії для отримання відстрочки:

  • Бронювання від органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань та населення. Якщо працівник заброньований, відповідна інформація тепер відображатиметься у його військово-обліковому документі в «Резерв+». 
  • Наявність інвалідності. Громадяни, які мають встановлену групу інвалідності, також бачитимуть відповідний статус у своєму «Резерв+».
  • Запуск цих нових функцій у «Резерв+» має на меті цифровізувати військовий облік, зробити його більш зручним та прозорим як для громадян, так і для відповідних органів. Тепер військовозобов’язані зможуть оперативно перевіряти свій статус щодо відстрочки без необхідності особистого відвідування ТЦК та СП або інших установ.

Скорочення терміну БЗВП

З 1 травня 2025 року відбулося скорочення терміну базової загальновійськової підготовки (БЗВП) для певних категорій військовозобов’язаних.

Згідно з новими правилами, термін проходження БЗВП для осіб, які за результатами військово-лікарської комісії (ВЛК) були визнані «обмежено придатними»до військової служби, становить один місяць (30 днів) замість попередніх 45 днів.

Крім скорочення терміну навчання, для цієї категорії осіб також зменшено рівень фізичних навантажень під час проходження БЗВП.

Мобілізація

Станом на 1 травня 2025 року в Україні триває загальна мобілізація, оголошена у зв’язку з повномасштабним вторгненням Російської Федерації. Верховна Рада України продовжила дію воєнного стану та загальної мобілізації ще на 90 днів, починаючи з 9 травня 2025 року і до 6 серпня 2025 року. 

У травні 2025 року правила мобілізації залишаються незмінними. Першочергово призову підлягають: 

  • Військовозобов’язані чоловіки віком від 25 до 60 років, які придатні до військової служби за станом здоров’я і не мають права на відстрочку. 
  • Чоловіки від 18 до 60 років, які мають досвід військової служби та придатні за станом здоров’я. 
  • Резервісти та військовозобов’язані інших категорій, визначених законодавством.

Згідно з чинним законодавством, право на відстрочку від мобілізації мають, зокрема:

  • Аспіранти та докторанти, які навчаються на денній формі.
  • Наукові та педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь та працюють на ставку не менше 0,75.
  • Особи з інвалідністю.
  • Багатодітні батьки (троє і більше неповнолітніх дітей).
  • Чоловіки, які самостійно виховують дитину/дітей віком до 18 років.
  • Особи, які доглядають за хворими членами сім’ї.
  • Заброньовані працівники критично важливих підприємств та установ.

Пенсії

Станом на 1 травня 2025 року в Україні не відбулося масового перерахунку пенсій для всіх категорій пенсіонерів. Проте, деякі надбавки до пенсій все ж таки передбачені:

1. Вікові надбавки:

Пенсіонери, яким у травні 2025 року виповниться 70, 75 або 80 років, отримають щомісячну надбавку до пенсії, якщо розмір їхньої основної пенсії не перевищує 10 340,35 грн. Розміри надбавок становлять:

  • До 300 грн – особам, яким виповнилося 70 років (до досягнення 75 років). 
  • До 456 грн – особам, яким виповнилося 75 років (до досягнення 80 років). 
  • До 570 грн – особам, яким виповнилося 80 років і більше. 

Ці надбавки нараховуються автоматично і виплачуються щомісяця.

2. Доплата для самотніх пенсіонерів, які потребують догляду:

  • Самотні пенсіонери віком від 80 років, які проживають самостійно та потребують постійного стороннього догляду за станом здоров’я, можуть оформити щомісячну доплату в розмірі 944,4 грн (40% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність). Для оформлення цієї доплати необхідно звернутися із заявою та відповідними документами до Пенсійного фонду України.

3. Додаткові виплати від ООН:

  • Пенсіонери, які проживають на територіях активних або можливих бойових дій та отримують пенсію менше ніж 3 250 грн, можуть отримати додаткову грошову допомогу від Всесвітньої продовольчої програми ООН. Розмір доплати визначається як різниця між пенсією та сумою в 3 250 грн. Ці виплати здійснюються автоматично без необхідності подання заяви.

ВЛК для «обмежено придатних»

Станом на 1 травня 2025 року процедура проходження ВЛК для осіб, які раніше були визнані «обмежено придатними» до військової служби, має такі ключові аспекти:

  • Усі військовозобов’язані віком від 25 до 60 років, які мали статус «обмежено придатний», зобов’язані пройти повторний медичний огляд у ВЛК до 5 червня 2025 року включно. Ця вимога встановлена Законом України, який скасував статус «обмежено придатний» з 4 травня 2024 року. 
  • Повторне проходження ВЛК не є обов’язковим для осіб, які не досягли 25-річного віку та для осіб з встановленою інвалідністю.

У разі невиконання вимоги щодо проходження ВЛК до 5 червня 2025 року, на військовозобов’язаного може бути накладено штраф від 17 000 до 25 500 грн. 

Раніше ми писали, у Дніпрі готують колії та зупинки для нових трамваїв. Також ми розповідали, після технічної перерви послуга подання податкових декларацій у застосунку “Дія” знову запрацювала.

Дніпро оперативний

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини