2.1 C
Kyiv
Середа, 18 Грудня, 2024

Мідний купорос: ще це і як застосовувати
(life.fakty.com.ua)

Найпопулярніші

Для лікування й захисту рослин використовують різні засоби. Та далеко не всі демонструють свою ефективність. Однією з перевірених часом речовин є мідний купорос. Що він собою являє, де та навіщо його застосовують і як обробити садові та городні культури цією речовиною – про це детально Фактам ICTV розповів наш постійний експерт із захисту рослин Олексій Колесник.

Що таке мідний купорос

Мідний купорос – це сіль сірчаної кислоти і міді, що утворюється за другого ступеню окислення. Ця неорганічна сполука має вигляд кристалічного порошку білого кольору.

– Мідний купорос – фунгіцид контактної дії, тобто вбиває збудників грибкових захворювань під час безпосереднього потрапляння на них. За складом це сіль міді та сірчаної кислоти, – говорить наш експерт.

Мідний купорос добре вбирає рідину та не має запаху. Безводний купрум (II) сульфат за умови поєднання з молекулами води стає синім.

Зараз дивляться

Де застосовують мідний купорос та навіщо

Мідний купорос – фунгіцид контактної дії для лікування городніх і садових культур від широкого спектру найпоширеніших захворювань – антракноз, пероноспороз, фітофтороз, церкоспороз, сіра цвіль, гниль, бактеріальний рак, іржа тощо.

– Застосовується мідний купорос для захисту рослин від широкого спектру захворювань грибкової природи, таких, як: моніліоз, парша, антракноз та інші, – розповідає наш постійний експерт із захисту рослин Олексій Колесник.

Крім того, мідний купорос може бути ефективним проти комах і шкідників, що перебувають у стані спокою.

– Навесні він допомагає захистити рослини від різних комах-шкідників і хвороботворних мікроорганізмів, – запевняє експерт.

Загалом це надійний та перевірений часом препарат, період його захисної дії становить близько 30 днів.

Коли варто проводити обробку мідним купоросом

Навесні мідний купорос застосовують у першій декаді березня. Тут варто орієнтуватися на бруньки та проводити обробку до їхнього набрякання. Середньодобова температура повітря повинна встановитися у межах +5… +6 °С. Восени обробку мідним купоросом повторюють після обпадання листя.

– Проводити обробки мідним купоросом найкраще тоді, коли рослини ще не розпустили свої бруньки або вже скинули листя, інакше вони можуть дістати опіки, – розповідає наш постійний експерт із захисту рослин Олексій Колесник.

Також мідний купорос можна використовувати і влітку. Але варто зауважити, що препарати необхідно все ж таки міняти, щоб уникнути накопичення міді у ґрунті.

Що краще – залізний чи мідний купорос

На вигляд залізний купорос – це своєрідний кристалічний порошок, який має блідо-зелене забарвлення. На відмінну від мідного, ця речовина має менший спектр дії.

Фото: depositphotos

Мідний купорос ефективний проти багатьох грибкових і бактеріальних захворювань, зокрема парші, фітофторозу, іржі, плямистостей, борошнистої роси тощо. Залізний купорос має сильнішу окислювальну дію, ніж мідний купорос. Він використовується для боротьби з мохами, лишайниками, грибковими захворюваннями, а також для підживлення рослин залізом.

До речі, наш експерт із захисту рослин Олексій Колесник розповідав, коли потрібно обприскувати дерева залізним купоросом.

Зауважимо, що мідний і залізний купорос не можна змішувати між собою.

Особливості використання мідного купоросу

Передусім потрібно подбати про заходи безпеки, оскільки завдяки своїм їдким гігроскопічним властивостям мідний купорос є досить небезпечною та токсичною речовиною. Крім того, він піддається біологічному розкладу, тож будь-який витік або розлив його порошку в неконтрольованих умовах спричиняє забруднення навколишнього середовища.

Тобто, використання цієї солі вимагає особливих заходів обережності. Тож експерт із захисту рослин наголошує:

– Під час обробок дотримуйтеся заходів безпеки, одягайте захисні рукавиці, маску та окуляри.

Також важливо знати основні правила та особливості застосування мідного купоросу.

По-перше, розчин мідного купоросу готують безпосередньо перед застосуванням. Це обумовлено тим, що згодом він втрачає свої властивості.

По-друге, розчини мідного купоросу необхідно наносити на рослини в суху погоду, без вітру.

– Обробки проводять за плюсової температурі, у безвітряну погоду без опадів, – наголошує наш постійний експерт із захисту рослин Олексій Колесник.

По-третє, після обробки рослин розчином мідного купоросу необхідно ретельно вимити руки й обличчя.

Як обробити рослини мідним купоросом: покрокова інструкція

А щоб отримати максимальну користь від застосування мідного купоросу, дотримуйтеся покрокової інструкції.

  • Крок 1. Подбайте про заходи безпеки.

Обов’язково проводьте обробку мідним купоросом у захисних рукавицях, масці та окулярах. Це важливо, оскільки це ваша безпека.

  • Крок 2. Розведіть купорос у теплій воді

Під час використання мідного купоросу для обробки рослин необхідно суворо дотримуватися рекомендованої дозу препарату у розчині.

– Залежно від виробника, рекомендована концентрація може змінюватись, але зазвичай вона становить до 20 грам на 1 літр води, – каже наш експерт.

Зокрема, він застерігає від приготування розчину “на око”, оскільки це може спалити рослини.

  • Крок 3. Розмішайте розчин до однорідної консистенції.

Доведіть суміш до однорідної маси.

  • Крок 4. Рівномірно нанесіть суміш на рослину.

За допомогою обприскувача рівномірно нанесіть суміш на всі частини рослин.

Отже, використовуйте мідний купорос, якщо вам потрібно знезаразити ґрунт перед посадкою або посівом рослин, обробити зелені від грибкових та бактеріальних захворювань, провести профілактику розвитку хвороб або провести обприскування плодових дерев та ягідних чагарників від парші, іржі, плямистостей, моніліозу, кокомікозу, а овочевих культур – від фітофторозу, альтернаріозу, пероноспорозу тощо.

До речі, раніше Факти ICTV писали, як приготувати бордоську суміш, навіщо використовують цю рідину та про особливості обробки нею дерев і рослин.

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

ФАКТИ

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини