Нещодавнє дослідження встановило, що людям 65+ не потрібні тести та скринінги, зокрема на рак простати (тест на ПСА), інфекції сечовивідних шляхів (ІМП) і діабет.
Після 65 років багато людей усе частіше звертаються до медичного закладу, щоб отримати допомогу в лікуванні хронічної хвороби або й просто перевірити своє здоров’я.
Ці люди ризикують отримати надмірне лікування через те, що результати деяких призначених їм аналізів хибні. Але це стає відомо вже згодом.
Зараз дивляться
Хибний результат аналізу веде до надмірного лікування
Дослідження, проведене науковцями Фейнбергської школи медицини Північно-Західного університету, встановило, що деякі аналізи, які призначають літнім людям, очікувано показують хибні результати. Це призводить до призначення надмірного лікування – іноді стресового, дорогого й трудомісткого.
Провідний автор дослідження доктор медичних наук Стівен Перселл називає аналізи та скринінги, на які не можна покладатися лікарям, що призначають лікування людям за 65.
Які аналізи та скринінги не потрібні літнім людям
Скринінг на наявність інфекції сечового міхура. Перселл зазначає, що у багатьох літніх жінок у сечовому міхурі є бактерії, які можуть спричинити позитивний результат тесту.
Однак наявність бактерій у сечовивідних шляхах не означає, що вони спричиняють активну інфекцію, надто, якщо немає жодних симптомів.
Але позитивний результат скринінгу вимагає призначення антибіотика , який насправді не потрібен.
Скринінг на рак передміхурової залози. Дослідження показали, що тестування на ПСА у чоловіків старше 69 років часто призводить до помилкових позитивних результатів. А це тягне за собою інвазивні процедури і непотрібне лікування.
Спеціальна група з профілактичних послуг США (USPSTF) не рекомендує проводити скринінг ПСА для чоловіків віком 70 і більше років.
Експерти називають інші загальні медичні тести й обстеження, які можуть призвести до надмірного лікування. Серед них зокрема колоноскопія та мамографія.
– Якщо у пацієнта нема жодних симптомів, у цих обстеженнях немає необхідності, – каже докторка медичних наук Кетрін Ворд.
Які медичні обстеження потрібні людям похилого віку
Обов’язковими медики називають:
- контроль рівня холестерину;
- обстеження зору та слуху;
- сканування щільності кісткової тканини.
Джерело: Verywell Health
Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.