Усі провідні союзники Києва, крім двох, підтримують ідею надання Україні офіційного запрошення до вступу до НАТО, підтвердила 5 квітня в ефірі телемарафону віцепремʼєрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.
«Формат запрошення запропонувала сама Україна як юридичну гарантію вступу в НАТО. Воно є на порядку денному. Абсолютно всі союзники підтримують це рішення, окрім двох. Оскільки ця інформація стала публічною, то тепер США та Німеччина намагаються звертати увагу на інших скептичних союзників, таких як Угорщина та Словаччина. Але ключовою є позиція саме цих двох країн (Німеччини та США – ред.)», – сказала Стефанішина.
Раніше 5 квітня про те, що Вашингтон і Берлін не підтримують ідею запросити Україну до альянсу на найближчому саміті НАТО, написало американське видання The New York Times. Як ідеться в статті, союзники не мають бажання приймати нового члена, який через угоду про колективну безпеку в межах альянсу втягнув би НАТО в найбільшу сухопутну війну в Європі з 1945 року.
«Сполучені Штати та Німеччина, як і раніше, виступають проти пропозиції Україні розпочати переговори про членство у Вашингтоні, як вони це зробили на торішньому саміті у Вільнюсі, і хочуть, щоб це питання було зняте з порядку денного в липні, попри аналогічний процес у Європейському союзі, який був схвалений минулого літа», – пише NYT.
Саміт НАТО відбудеться з 9 до 11 липня 2024 року в столиці США, Вашингтоні. Він буде присвячений 75-річчю оборонного альянсу.
Повідомлення про позицію ключових партнерів України щодо перспектив її запрошення до НАТО надійшли на тлі нездатності Вашингтона затвердити запропоновану ще восени 2023 року адміністрацією президента США Джо Байдена допомогу Києву на суму 60 мільярдів доларів.