2.1 C
Kyiv
Середа, 18 Грудня, 2024

Допомога Україні блокується – чому Трамп не дає гроші та атакує НАТО
(apostrophe.ua)

Найпопулярніші

Заради перемоги на майбутніх президентських виборах у США Дональд Трамп пустився у всі тяжкі. Його різка критика НАТО та блокування допомоги Україні явно розраховані на отримання електоральних балів у протистоянні із нинішнім господарем Білого дому Джо Байденом. Незважаючи на схвалення Сенатом США законопроекту про виділення 95 мільярдів доларів на підтримку України, Ізраїлю та Тайваню, з яких 60 мільярдів призначено для Києва, в Палаті представників голосування, швидше за все, буде заблоковане спікером Палати Майком Джонсоном, орієнтованим на Трампа. Про те, на що розраховує екс-президент Штатів, заважаючи допомозі Україні та атакуючи НАТО, і чому це може негативно вплинути на його передвиборні досягнення, читайте у матеріалі “Апострофа”.

Стратегія реваншу

Політична обстановка в США загострюється, що не може не турбувати Україну, яка розраховує на якнайшвидшу допомогу наших заокеанських партнерів. Після успішного голосування за законопроект про допомогу в Сенаті, де більшість була у демократів, цей документ має розглянути нижня палата Конгресу – Палата представників, де більшість перебуває в руках республіканців.

Зважаючи на риторику Дональда Трампа, він явно розраховує заблокувати голосування. Прикриваючись проблемою мігрантів, він сподівається у такий спосіб максимально послабити позиції нинішнього президента США Джо Байдена. Більше того, під шумок Трамп атакував НАТО, звинувативши їх у небажанні допомагати Україні. Втім, у цій виборчій стратегії є чимало підводних каменів, які ризикують якщо не розбити електоральний “човен” Трампа, то серйозно нашкодити його подальшому нарощуванню рейтингу.

Читайте: Спікер Конгресу Джонсон відкинув законопроект про допомогу Україні: заява

Ключова проблема екс-президента США полягає в різношерсткості республіканців.

“Якщо в питаннях зовнішньої політики Республіканська партія чітко ділиться на трампістів і консерваторів, то коли мова заходить про внутрішні справи, то тут ситуація набагато складніша. Найбільш жорстку позицію з питань міграції, через які і відбувається блокування допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню, займають радикальні трампісти, прихильники ідеології MAGA – Зробити Америку знову великою (Make America Great Again – “Апостроф”). Саме на них Трамп і спирається всередині Республіканської партії. Класичні рейганівські консерватори або помірні республіканці, орієнтовані на Ніккі Хейлі, в цілому за ефективну зовнішню політику, протидію Росії та Китаю. А є ще частина консервативних республіканців, які за жорстку лінію щодо Москви та Пекіна, але при цьому у внутрішній політиці вони подекуди можуть поводитися як прихильники MAGA”, – пояснив у коментарі “Апострофу” експерт-американіст Олександр Краєв.

Навіщо Трамп атакує НАТО

Тому Трампу вкрай важливо реалізувати схему, за допомогою якої він зможе об’єднати навколо себе максимальну кількість груп республіканців, зв’язавши в єдиний вузол проблемні питання внутрішньої та зовнішньої політики. У цьому контексті важливим є бажання Трампа “потоптатися” на країнах Північноатлантичного Альянсу. І, звичайно, ключовою темою стали гроші. Під час свого виступу в Південній Кароліні, 10 лютого, Дональд Трамп вчергове поставив під сумнів майбутнє НАТО, але цього разу його заява прозвучала ще в скандальнішій і вкрай неоднозначній формі.

Екс-президент США розповів про діалог з одним із глав держав, під час якого він вказав на небажання США захищати країни, які не виконують своїх фінансових зобов’язань перед Альянсом. За його словами, він готовий навіть дати росіянам волю, якщо ті захочуть напасти на країну НАТО, яка, як вважає Трамп, мало витрачає на оборонні потреби.

“НАТО було розгромлено, поки я не з’явився. Я сказав: “Всі заплатять”. Вони сказали: “Ну, якщо ми не заплатимо, ви все одно захищатимете нас?” Я сказав: “Абсолютно ні”. Вони не могли повірити відповіді. Насправді я б надихнув їх (росіян – “Апостроф”) робити все, що їм заманеться. Ви повинні заплатити“, – заявив Трамп.

Заява Трампа зустріла різку критику з боку Білого дому, де її назвали “жахливою” та “ненормальною”. Тьєррі Бретон, французький єврокомісар, нагадав, що ще в 2020 році Трамп попереджав Євросоюз про можливу відсутність підтримки з боку США у разі військового нападу на Європу. Бретон також згадав заяви Трампа про “смерть” НАТО та потенційний вихід США з Альянсу, з особливим акцентом на претензії до Німеччини за недоплату оборонних внесків на суму 400 мільярдів доларів.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг відреагував на критику, наголошуючи на готовності Альянсу захищати всіх союзників і попередивши про “об’єднану і сильну відповідь” на будь-яку атаку. Столтенберг також висловив упевненість у тому, що США залишаться відданим союзником НАТО, незалежно від результату президентських виборів, наголошуючи на важливості взаємного захисту для забезпечення безпеки як американських, так і європейських солдатів.

“Трамп каже країнам НАТО “платіть більше або я, ставши президентів щось зроблю”. Першу частину – “платіть більше” – пропускають і запам’ятовують останню, коли він погрожує залишити “неплатоспроможні” країни Альянсу віч-на-віч з агресивною Росією. Поки що все це лише передвиборна риторика для мобілізації електорату. Якщо Трамп знову зайде до Білого дому, то реальна політика може відрізнятись. Тим більше, торік Конгрес ухвалив закон, який забороняє президентові в односторонньому порядку припиняти участь країни в Альянсі”, – пояснив у коментарі “Апострофу” фінансовий аналітик та інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Трамп перегинає ціпок

Загалом Дональд Трамп відомий своїм підходом “America First” (“Америка понад усе”), і ще з 2016 року не раз висловлював невдоволення з приводу того, як інші країни роблять свій внесок у НАТО, і погрожував скоротити американську підтримку Альянсу.

Нинішня ситуація з Україною стала приводом до атаки з боку Трампа.

“Ми допомагаємо Україні більш ніж на 100 мільярдів доларів більше, ніж НАТО. У нас немає нікого (у влади), кого б вони поважали, і вони наполягають на тому, щоб платити набагато менше, ніж ми. Неправильно, НАТО має платити нарівні з нами і зараз. Вони зроблять це, якщо їх правильно попросити. Якщо ні, тоді Америка понад усе“, – заявив він у соцмережі Truth Social.

Утім, у контексті виборчих перегонів Трамп, на думку експертів, явно перегинає палицю.

Трамп надто рано почав виступати із провокаційними заявами щодо НАТО. Його MAGA-електорат і так підтримує такі гасла, зате помірні республіканці, які підтримують Хейлі, виступлять проти. Водночас з помірними Трамп налаштовує проти себе і “електорат, що сумнівається”, який, враховуючи електоральну підтримку Трампа і Байдена, може в результаті і визначити результат президентських перегонів. Поки що все виглядає так, що Трамп такими заявами “переконує вже переконаних”, але відвертає від себе інших“, – каже “Апострофу” політичний експерт Петро Олещук.

У певному сенсі Дональд Трамп, судячи з його публічних висловлювань – щодо торпедування допомоги Україні та погроз країн НАТО – продовжує жити в логіці виборчої кампанії 2020 року, яку він програв. Відповідно, для нього особисто кампанія 2024 року є реваншем за поразку чотирирічної давності.

Відповідно, однією зі значних емоційних складових передвиборної кампанії Трампа у 2024 році є саме ресентимент, зазначила у розмові з “Апострофом” політичний психолог Світлана Чуніхіна.

“По-перше, це особистий ресентимент Дональда Трампа за “вкрадену”, як він вважає, перемогу під час минулої кампанії. По-друге, це відчуття, яке поділяють мільйони американців, що Америку несправедливо обділяють, обирають, що вона стала слабшою через свою невиправдану щедрість до міжнародних партнерів. Ці два ресентименти входять до резонансу та забезпечують мобілізацію шанувальників Трампа на виборах. Тому найголовніше, що сьогодні пропонує Трамп своїм виборцям – це реванш. Утім, у разі перемоги Трампа на виборах ці погрози не обов’язково будуть втілені в життя. Багато що залежатиме від контексту та балансу сил, які формуватимуться у США та світі на той момент“, – каже Світлана Чуніхіна.

Трамп та Україна. Чи варто чекати на несподіванки?

З медійної та пропагандистської точки зору, випади Трампа на адресу НАТО та протидія MAGA-республіканців укладенню угоди в Конгресі з питань міграції, яка б розблокувала допомогу Україні, можуть бути вигідні Кремлю. Проте реальні політичні вигоди для Москви від можливого повернення Дональда Трампа до Овального кабінету у 2024 році залишаються дискусійними. У всякому разі, якщо дивитися на конкретні рішення та дії, а не лише слухати політичні заяви, то в першу каденцію Трампа російська влада нічого суттєвого не отримала. І навіть навпаки.

“Ми можемо спиратися лише на факти. Президентство Трампа в 2016-2020 роках. Ми за ці чотири роки так і не побачили жодних політичних чи особистих контактів між ними, але ми бачили, що робив Трамп. Перше, він першим у світі поставив нам летальне озброєння – Джавеліни. Друге, саме Трамп домігся того, що “Північний потік-2” зараз не працює“, – зазначив в ефірі Апостроф TV політтехнолог Михайло Шейтельман.

Водночас політолог зазначає, що невідомо, як зараз поведеться Трамп, якщо виграє президентські вибори. Але з огляду на його вік та політичний стиль – у такому віці люди взагалі не змінюються, тому в другу каденцію він поводитиметься так само, як і в першу.

“Може, ставши президентом, він доручить озброїти нашу країну всім, чим тільки можна, і почати мочити Росію. Все це залежить від того, якою буде перша розмова Трампа з Путіним. Трамп назве свої умови. Якщо Путін у відповідь скаже те саме, що він сказав Макрону: “Я тут зараз у хокей пограю і тобі передзвоню потім”. Якщо він таке Трампу скаже, то реакція у Трампа буде найнегативніша, аж до того, що Трамп може сказати “F*ck Russia!” з усіма негативними наслідками для Москви“, – резюмував Михайло Шейтельман.

Читайте також: Фактор Джонсона: чи підтримають у Конгресі США допомогу Україні

Апостроф

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини