-1.3 C
Kyiv
Неділя, 5 Січня, 2025

НА ХМЕЛЬНИЧЧИНІ ВИЯВИЛИ ПОРУШЕННЯ ПРАВ СТАТУСНИХ ДІТЕЙ, ЯКІ ПОВЕРНУЛИСЯ З ЕВАКУАЦІЇ В УКРАЇНУ
(www.xm-inside.com)

Найпопулярніші

Діти-сироти та позбавлені батьківського піклування, які через повномасштабне вторгнення перебували в евакуації у Республіці Польща, повернулися на Хмельниччину. Представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Хмельницькій області перевірили дотримання прав цих дітей та їх умови проживання у декількох навчальних закладах. Виявили низку порушень.

Хмельницький професійний ліцей

Під час візиту з’ясовано, що освітній процес у закладі забезпечують 95 працівників, в тому числі психолог та соціальний педагог. Тут навчається 8 дітей-сиріт та 14 дітей, позбавлених батьківського піклування. Законним представником 13 з цих дітей є керівник професійного ліцею. Два тижні тому до закладу на навчання повернулись 3 дітей, позбавлених батьківського піклування, які з березня 2022 року перебували в евакуації у Польщі. Двоє з них уже повнолітні.

Моніторингова група з’ясувала, що діти проживають у гуртожитку в кімнатах, розрахованих на 4 ліжко-місця. Забезпечено триразове харчуванням для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також передбачена можливість самостійного приготування їжі.

Є й певні недоліки в гуртожитку:

  • не дотримано житлову норму проживання у кімнатах на одну дитину, що порушує вільний простір дитини;
  • у кімнатах недостатня кількість приліжкових тумбочок, а наявні тумбочки, шафи, столи та стільці потребують ремонту/заміни;
  • під час спілкування з дітьми, позбавленими батьківського піклування, також з’ясована потреба в посуді, теплих ковдрах та шторах на вікнах (для забезпечення приватності).
  • для вирішення побутових питань у приміщенні гуртожитку є душові, кімнати гігієни, санітарно-гігієнічні приміщення (вбиральні), кухня, однак вони потребують ремонту, а газова плита – заміни.

Зі слів працівників профліцею, в приміщенні гуртожитку наразі тривають ремонтні роботи, після завершення яких учнів переселять у покращені кімнати.

Крім того, встановлено, що в особових справах дітей, позбавлених батьківського піклування, відсутня інформація про нараховані їм виплати під час перебування за кордоном, відомості/звіти про використання коштів дітей та їх залишку.

 

Хмельницький професійний ліцей електроніки

Із моменту проголошення воєнного стану в Україні діти, які навчались у Плужненському ліцеї Хмельницької обласної ради задля безпеки були евакуйовані до Польщі. У січні цього року 3 з них повернулись в Україну: двоє – у Хмельницький професійний ліцей електроніки, дитина-сирота та позбавлена батьківського піклування.

Під час візиту до ліцею з’ясовано, що тут навчається 5 дітей-сиріт та 4 дитини, позбавлені батьківського піклування. Освітній процес у закладі забезпечує 61 працівник, є психолог та соціальний педагог. Наразі за кордоном перебуває ще двоє дітей, які також навчаються в ліцеї електроніки.

“Зі слів дітей з’ясовано, що взаємовідносини адміністрації професійного ліцею з дітьми доброзичливі та відкриті, діти мають можливість отримувати консультації психолога та соціального педагога”, – зауважують представники Омбудсмена.

Діти проживають у гуртожитку в двомісних кімнатах. Тут ще й мешкають сім’ї внутрішньо переміщених осіб. В будівлі навчального корпусу та гуртожитку наявні укриття, облаштовані відповідно до вимог.

У закладі забезпечено триразове харчування для статусних дітей, а також передбачена можливість самостійного приготування їжі в гуртожитку. Кухня обладнана необхідною побутовою технікою.

Водночас, виявлено й порушення:

  • на 3-му поверсі гуртожитку, де проживають діти, облаштовано 4 душові кабіни, в половині з них не працюють лійки та шланги для душу; відсутні шторки або дверцята, що порушує право дітей на приватність. Доступ дітей до душових обмежено відповідно до графіка відвідування (в інші години душова кімната замкнена);
  • в особових справах дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, відсутні відомості про нараховані їм виплати під час перебування за кордоном, відомості/звіти про використання коштів дітей, позбавлених батьківського піклування та їх залишку; наявні в особових справах індивідуальні плани соціального захисту дітей потребують оновлення;
  • умови проживання дітей в гуртожитку задовільні, однак необхідним є проведення ремонту шафи та заміни матраців;
  • в учнівському гуртожитку хоч і є централізоване опалення, проте у кімнатах прохолодно, тому, зі слів дітей, вночі вони мерзнуть, потребують теплих ковдр та змінної постільної білизни.

Чорноострівський професійний аграрний ліцей

Заклад підпорядкований Міністерству освіти і науки України, тут 26 педагогічних працівників навчають робітничим професіям, діє психолог та соціальний працівник. У ліцеї здобувають освіту 11 дітей-сиріт та 6 дітей, позбавлених батьківського піклування, з них одна дитина з інвалідністю. У січні на навчання повернулись 8 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, віком від 15 до 17 років, які з березня 2022 року перебували в евакуації у Польщі.

У закладі забезпечено триразове харчування для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також передбачена можливість самостійно готувати їжу.

Моніторингова група з’ясувала, що статусні діти проживають у гуртожитку, який розрахований на 100 місць. На час відвідування тут мешкало 70 учнів (у кімнатах по 2 – 3 дітей). В гуртожитку, окрім учнів, живуть ще й сім’ї внутрішньо переміщених осіб.

З недоліків виявлено таке:

  • в особових справах дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, відсутня інформація щодо організації дітям в евакуації навчального процесу, надання їм медичної допомоги, відомості про нараховані їм виплати під час перебування за кордоном, відомості/звіти про використання коштів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та їх залишку;
  • в приміщенні харчоблоку холодно — температура повітря співпадає з температурою на вулиці; наявне меню відрізняється від меню-розкладки;
  • незадовільні умови проживання дітей у гуртожитку: не дотримано житлову норму, що порушує вільний простір дитини; у кімнатах прохолодно, ковдри на ліжках тонкі, тому, зі слів дітей, вночі вони мерзнуть; у кімнатах відсутні шафи для зберігання верхнього одягу, тому особисті речі дітей зберігаються у валізах, коробках та на ліжках; недостатня кількість приліжкових тумбочок, а наявні тумбочки, полички, столи та стільці потребують ремонту/заміни;
  • попри те, що в гуртожитку є душові, кімнати гігієни, вбиральні, побутова кімната з пральною та сушильною машинами, кухня, кімната для відпочинку, дітям, із їх слів, не дозволяють самостійно користуватися пральною та сушильною машинами, тільки з дозволу інших мешканців гуртожитку, із числа внутрішньо переміщених осіб;
  • двері до вбиральні на другому поверсі замкнені, тому вони користуються лише вбиральнею на першому поверсі.

За результатами моніторингових візитів представники Уповноваженого ВРУ з прав дитини готують звіти та відповідні листи реагування.

Читайте за темою:

“Пліснява, сторонні особи, відсутність психолога: в центрі реабілітації дітей на Хмельниччині виявлено серйозні порушення”.

ТЕМА: СУСПІЛЬСТВООСВІТА

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм

ХМ-ІНСАЙД

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини