-1.3 C
Kyiv
Неділя, 5 Січня, 2025

смерть, переворот або поразка – як зміниться влада в Росії та хто стане наступником?
(www.radiosvoboda.org)

Найпопулярніші

Влада в Росії зміниться зі смертю або хворобою Володимира Путіна, а замінити його просто зараз міг би прем’єр-міністр Михайло Мішустін. Так можна описати найімовірніший сценарій зміни режиму в РФ, як показали результати експертного опитування, яке провів проєкт розслідувань Радіо Свобода «Система», розслідувальний проєкт створеного Радіо Свобода з участю «Голосу Америки» телеканалу «Настоящее время» та Радіо Свобода.

Понад 40 політологів, соціологів і політичних журналістів із Росії, США та Європи оцінили ймовірність різних сценаріїв зміни влади в Росії й назвали найімовірніших, на їхню думку, наступників Путіна.

Висновки опитування не претендують ні на політичне передбачення, ні на соціологічне дослідження. Вони лише відображають настрої опитаних Радіо Свобода експертів щодо майбутнього російської влади.

Докладніше про методику опитування та його учасників – наприкінці цього матеріалу. Для початку ж розповідаємо, у яких думках зійшлася більшість експертів.

Загроза від «несподіваної людини». Як піде Путін

Найреалістичніший сценарій зміни влади в Росії – це смерть Путіна, вважає більшість учасників опитування: майже всі експерти вказали саме цей варіант поряд з іншими. При цьому вісім із 42 опитаних експертів назвали смерть Путіна єдиним можливим варіантом зміни влади.

З менш очевидних сюжетів респонденти відзначали «палацовий/внутрішньоелітний переворот»: ймовірним сценарієм його назвали 23 особи, а дехто – єдиним можливим.

У політичні потрясіння експерти не вірять: революцію чи громадянську війну назвали можливими п’ятеро людей. Трохи більше вважають, що до зміни влади може призвести військова поразка Путіна. Малоймовірною зміну влади в Росії насильницьким шляхом вважає, наприклад, канадський історик Ян Гарнер.

«Називати конкретну людину, яка могла б зробити таку спробу – марна трата часу. Якщо хтось і спробує здійснити переворот, то це буде абсолютно несподівана людина. Хто б, наприклад, подумав рік тому, що Євген Пригожин влаштує силову демонстрацію внутрішньої влади? Жоден експерт не міг цього передбачити», – нагадує Гарнер.

Запитання про шляхи зміни влади – пропонувало респондентам кілька варіантів відповіді, а також можливість додати свій. Один з експертів, політолог, який побажав залишитися анонімним, припустив крах персоналістського режиму через непередбачені події, як-от катастрофа на АЕС або крах економіки Китаю. Інший учасник опитування припустив сценарій, за якого хвороба Путіна може призвести до його зречення від влади або «м’якого» перевороту.

Примітно, що під час складання опитування автори забули запропонувати варіант «зміна влади в результаті чесних конкурентних виборів». Ніхто з експертів також не запропонував цей варіант як можливий для Росії.

Кандидати на місце Путіна: від Мішустіна до Ходорковського

Розслідувачі також запропонували експертам пофантазувати на тему персоналій, які можуть прийти на зміну Путіну. Запитання були поставлені, виходячи з нинішніх обставин: якби зміна президента відбувалася зараз, влітку 2024 року, після перестановок в уряді Мішустіна. Очевидно, що через два роки, п’ять і десять років персоналії та розподіл повноважень у владі можуть бути зовсім іншими.

Заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв, прем’єр-міністр РФ Михайло Мішустін, президент РФ Володимир Путін і міністр оборони РФ Сергій Шойгу (зліва направо)

Експерти називали прізвища у двох уявних сценаріях.

Перший сценарій: у Росії відбувається зміна влади і Путін бере участь у виборі кандидатури наступного президента, тобто сам призначає наступника.

Найімовірніше, Путін вибере прем’єр-міністра Михайла Мішустіна (його згадали 19 експертів із 41) або ж свого колишнього охоронця, а нині помічника президента Олексія Дюміна (його згадали 18 експертів). Третє місце в ряду улюбленців Путіна в очах експертів посів мер Москви Сергій Собянін (13 згадок).

Два експерти вирішили, що Путін може вибрати спадкоємицею свою доньку Катерину Тихонову, один назвав можливою спадкоємицею іншу доньку Путіна, Марію Воронцову.

Другий сценарій: у Росії зараз відбувається раптова зміна влади, і Путін у виборі наступника участі не бере (тому що він, наприклад, помер).

У такому разі абсолютна більшість експертів також зійшлися на кандидатурі Мішустіна: його згадали 35 експертів із 42. На другому місці з 27 голосами опинився Сергій Собянін.

Жодні інші кандидатури не викликали такої одностайності. Семеро людей згадали помічника президента Миколу Патрушева, по п’ять – Медведєва, Бєлоусова, Дюміна і віцепрем’єра Дмитра Патрушева.

Загалом в обох сценаріях експерти сумарно згадали 34 прізвища можливих наступників Путіна. Найстаршій із «кандидатів» уже зараз 75 років: це Валентина Матвієнко. Наймолодша – теж жінка: дочці Путіна Катерині Тихоновій зараз 37.

За даними опитування найімовірнішим наступником Путіна зараз міг би стати голова російського уряду Михайло Мішустін

За даними опитування найімовірнішим наступником Путіна зараз міг би стати голова російського уряду Михайло Мішустін

По одному експерту несподівано назвали главу Чечні Рамзана Кадирова (ще нещодавно ЗМІ відзначали важкий, майже смертельний стан його здоров’я) і губернатора Бєлгородської області В’ячеслава Гладкова.

Історик, який побажав залишитися анонімним, назвав прізвище Ходорковського як можливого майбутнього президента – у разі, якщо вибирати доведеться не Путіну. Це єдине прізвище «несистемного» політика серед усіх запропонованих експертами кандидатур.

Слід зазначити, що навіть фахівці з російської політики зараз не беруться прогнозувати майбутнє путінської влади, тим паче щодо персоналій. Журналісти «Системи» звернулися з трьома запитаннями до більш ніж 150 експертів, які виступають публічно. Відповіли менше третини.

Утім, навіть ті експерти, які наважилися назвати імена, наголошували, що це всього лише припущення, і визначити наступника практично неможливо. Деякі вказали, що нині Путін не готує нікого собі на заміну.

Самі прогнози можуть стосуватися досить далекого майбутнього. Політолог і науковий співробітник Гуверівського інституту в Стенфорді Сергій Санович вважає, що зміна влади навряд чи відбудеться раніше 2036 року. Однак якщо відбудеться, то Путін піде так само, як прийшов: призначить наступника, і не бутафорного, як Медведєв, а реального.

Це буде молодий чоловік, яструб у зовнішній політиці, ліберал в економіці, вважає Санович: «Якби це сталося зараз, я б ставив на Патрушева-молодшого. Але… Дмитру Патрушеву (у 2036 році) буде під 60 значить, хтось молодший».

Український політолог Володимир Фесенко впевнений, що ослаблення і криза путінського режиму можуть відбутися внаслідок природного старіння самого Путіна. «Режим буде старіти й просідати разом зі своїм лідером», – підсумовує Фесенко.

У жовтні 2024 року Путіну виповниться 72 роки.

Опитування проводилося в червні 2024 року методом анкетування. На запитання відповіли: голова фонду Free Russia Наталія Арно, політолог Дмитро Болкунець, політичний аналітик Павло Гавлічек, політолог Аббас Галлямов, історик Ян Гарнер, громадський діяч і аналітик Леонід Гозман, соціолог Сергій Єрофєєв, журналіст Андрій Захаров, економіст Владислав Іноземцев, журналіст Олег Кашин, політолог Михайло Комін, політолог Федір Крашенінніков, політолог Павло Лузін, журналіст і політолог Сергій Медведєв, політолог Олександр Морозов, політичний аналітик і економіст Дмитро Некрасов, політолог Костянтин Пахалюк, журналіст Андрій Перцев, політолог Іван Преображенський, політолог Сергій Санович, політичний консультант і дослідник Юрій Терехов, політолог Володимир Фесенко, політичний аналітик Ольга Хвостунова, політолог Антон Ширіков, блогер та історик Олександр Штефанов, а також ще 17 експертів, які побажали залишитися анонімними.

Радіо Свобода

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини