Розвідка Великої Британії заявляє, що російське законодавство щодо позбавлення набутого громадянства через ухилення від військового обліку не матиме значного впливу на мобілізацію в Росії.
«Коли закон буде підписаний, практичні наслідки для вербування в російську армію, ймовірно, будуть обмеженими, хоча незалежні російські ЗМІ продовжують повідомляти, що правоохоронні органи переслідують спільноти мігрантів, у тому числі з метою формування новобранців, і цей закон передбачає ще одну форму правового примусу в цьому відношенні», – йдеться в повідомленні, оприлюдненому 5 серпня.
«Цей закон також слід розглядати в контексті посилення антимігрантських настроїв, які підігріваються деякими членами російського уряду, особливо проти осіб центральноазійського походження. Ці настрої і риторика помітно посилилися після повномасштабного російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року, ймовірно, як частина спроб встановити додаткові джерела легітимності уряду в умовах великої кількості жертв і зниження рівня життя», – додали в розвідці.
31 липня 2024 року Держдума Росії схвалила законопроєкт про позбавлення набутого громадянства через ухилення від військового обліку. Співавтором законопроєкту був спікер Думи В’ячеслав Володін, що, на думку розвідки Британії, «свідчить про схвалення Кремлем».
Російський лідер Володимир Путін у грудні 2023 року обіцяв, що нової мобілізації в Росії не буде. «Вже набрали 486 тисяч контрактників. І потік чоловіків, які готові захищати батьківщину зі зброєю в руках, не припиняється», – говорив він тоді.
Експерти висловлювали думку, що це переважно «перепідписані» контракти, які були укладені ще до війни і стали безстроковими. Також незалежні ЗМІ неодноразово повідомляли, що мобілізованих змушують підписувати контракти за допомогою погроз або й побиття. Деякі регіони, щоб спонукати до укладення контракту, обіцяють одноразові виплати, які перевищують мільйон рублів. У Москві, наприклад, розмір одноразової виплати під час укладення контракту становить 1,9 мільйона рублів.