5.4 C
Kyiv
Четвер, 19 Грудня, 2024

До 20 годин без світла: зимові відключення можуть стати реальністю для всіх українців
(korabelov.info)

Найпопулярніші

З наближенням зими питання стабільного постачання електроенергії стає критично важливим для всієї України. За інформацією Центру протидії дезінформації, українська енергосистема, яка включає 76 гідроелектростанцій, 26 теплових електростанцій і теплоцентралей, 4 атомні електростанції, а також 12 сонячних і 8 вітрових електростанцій, вже зараз працює з перевантаженням. Попри значну інфраструктуру, рівень генерації не відповідає потребам.

Станом на сьогодні Україна виробляє до 11,5 ГВт електроенергії на годину, тоді як споживає понад 13 ГВт. Минулої зими цей показник на піку становив 18 ГВт. Такий розрив між генерацією і споживанням вже призводить до дефіциту електроенергії, а зі зниженням температури ситуація може погіршитися.

Експерти зазначають, що частково цей дефіцит можна покрити за рахунок імпорту, проте максимальні потужності імпорту обмежені до 1,7 ГВт, а переговори про збільшення до 2,2 ГВт тривають. Навіть заявлені президентом 1 ГВт нових потужностей від малих газопоршневих чи більших газотурбінних електростанцій не встигнуть повністю стабілізувати ситуацію до початку опалювального сезону.

Основні загрози для енергосистеми

Головним викликом для енергосистеми залишаються ракетні атаки російських військ на критичну інфраструктуру України. Як зазначає член наглядової ради НЕК “Укренерго” Юрій Бойко, компанія вже вжила заходів для захисту ключових підстанцій, зокрема спорудила укриття першого рівня захисту та бетонні саркофаги другого рівня. Однак навіть ці заходи не можуть повністю убезпечити енергосистему від потенційних атак.

Ще один фактор, який може вплинути на енергозабезпечення взимку — це робота атомних електростанцій. Зараз на ремонті перебувають блоки на Хмельницькій АЕС та три блоки на Рівненській АЕС. Якщо ці об’єкти не повернуться до мережі вчасно, енергетичний баланс може ще більше погіршитися.

Як впливатимуть погодні умови?

Нестабільна ситуація з енергопостачанням може ще більше ускладнитися при настанні сильних морозів. За словами експертів, при зниженні температури дефіцит електроенергії різко збільшиться, оскільки споживання зросте. Також важливим фактором є відсутність достатньої кількості накопичувачів електроенергії в Україні, щоб згладити пікові навантаження. Більшість відновлюваних джерел енергії, таких як вітрові та сонячні електростанції, на даний момент знаходяться на окупованих територіях, що обмежує можливості для додаткової генерації.

Можливі сценарії відключень

Експерти вже розглядають кілька можливих сценаріїв відключень світла взимку 2024 року.

За оптимістичним прогнозом, в Україні стабільно працюватимуть 8–9 енергоблоків АЕС, зима буде помірною, без сильних морозів. При цьому можна буде відновити приблизно половину з 6 ГВт пошкоджених потужностей. У такому разі відключення електроенергії можуть тривати до 12 годин на добу.

За песимістичним сценарієм, вдасться відновити лише близько 2 ГВт потужностей, і працюватимуть лише 6–7 енергоблоків АЕС. Якщо зима буде холодною, на енергосистему очікує справжня криза, і відключення світла можуть тривати до 20 годин на добу.

Найгірший сценарій передбачає масовані ракетні атаки на об’єкти енергетичної інфраструктури, що може призвести до масштабних відключень не лише світла, але й опалення. За прогнозом члена енергетичного комітету Верховної Ради Сергія Нагорняка, при температурі до -10°C електроенергію даватимуть приблизно 12–14 годин на добу.

Що робити українцям?

У Центрі протидії дезінформації радять українцям і бізнесу підготуватися до можливих відключень, подбавши про альтернативні джерела енергії. Серед рекомендованих рішень — павербанки, зарядні станції, дизельні генератори, сонячні панелі та інвертори. Ці заходи допоможуть зменшити залежність від центрального енергопостачання та підвищити рівень готовності до зими.

Корабелов.iнфо

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини