-0.7 C
Kyiv
Середа, 18 Грудня, 2024

Нова реальність Путіна. Виявилося, що він «не воював з НАТО» весь цей час
(www.radiosvoboda.org)

Найпопулярніші

Очільник Кремля Володимир Путін стверджує, що дозвіл від Великої Британії та США Україні використовувати їхні ракети для ударів по території Росії означатиме новий етап війни та ознаменує вступ країн НАТО у неї. Проте, за попередньою версією Путіна, РФ уже два з половиною роки воює на території України саме з НАТО.

Як Кремль потрапив в власноруч створену логічну пастку? Пояснюють Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).

– Ну, що? Як там ситуація? Що там кажуть?

– Ну, що кажуть… Кажуть, що війна.

– Що за війна?

– Росія воює з НАТО.

– Що, серйозно?

– Так, так, війна. Росія бореться з НАТО.

– І що, як там?

– Ну, як там… 70 тисяч російських військових убили. Витратили майже всі ракети. Багато техніки поламано, підірвано. Така ситуація.

– А що НАТО?

– А що НАТО? НАТО ще не під’їхало.

Такий анекдот президент України Володимир Зеленський розповів у грудні 2022 року у спецвипуску шоу Netflix «Мій наступний гість не потребує представлення», де ведучий Девід Леттерман розпитував його про війну і те, що допомагає українцям давати раду з тим, що відбувається.

На той момент повномасштабна фаза російського вторгнення в Україну вже тривала майже 10 місяців. Тоді вже давно стало очевидним, що так звана «СВО», як офіційно назвав війну Кремль, затягнеться ще на багато місяців, а може і років. Російському керівництву і державній пропаганді тоді доводилося все більше спиратися на тезу про те, що російські війська воюють не з Україною, яку б вони начебто давно здолали, а з блоком НАТО, країни якої надають Україні своє озброєння та фінансову підтримку.

Понад те, деякі провали на полі бою через величезну мережу провоєнних телеграм-каналів у Росії пояснювали безпосередньою участю військ країн НАТО. Зокрема, це стосується відступу російських військ з окупованої частини Харківщини восени 2024 року.

Так наведений вище анекдот ставав частиною реальності, яку для виправдання продовження агресії ідеологічно створили у Москві.

Станом на осінь вже 2024 року ситуація виглядає так, що Путін вкотре погрожує наслідками за застосування далекобійного західного озброєння по міжнародно визнаній території Росії. Викликано це тим, що Велика Британія, ймовірно, надала дозвіл на удари своїми ракетами по об’єктах на території РФ, а у США таке рішення назріває – дані про це постійно з’являються у західних ЗМІ.

Прикметно у цій ситуації те, що з риторики російського лідера зникло вже звичне формулювання про «червоні лінії», наслідком перетину яких мали б бути рішучі та ще більш небезпечні дії Росії. Можливо тому, що у Кремлі вже самі не розуміють, де вони «пролягають»?

Скільки разів НАТО нападало на Росію?

Ще у ніч початку так званої «СВО» у своїй промові Путін заявив, що війну він почав через загрозу з боку блоку НАТО, який є «ляльководом київського режиму». Начебто демілітаризувавши Україну та забезпечивши її безблоковий статус, Росія убезпечить свої кордони.

Таким чином, усе, що далі робили російські війська в Україні, було нібито не агресією РФ, а відповіддю на агресію НАТО: спікери пропаганди постійно повторювали, що якби Росія не почала так звану «спецоперацію», НАТО б напав першим, а найяскравішою ілюстрацією цього конструкту, яка перетворилася на мем, стала фраза лідера Білорусі Олександра Лукашенка «Я вам покажу, откуда готовилось нападение».

Жінка на вулиці Бородянки Київської області після деокупації, квітень 2022 року

На цю тезу російський режим і надалі спирається: Кремль наводить факти західної підтримки України і твердить, що проти російської армії воює НАТО. Проте, одночасно з цим він щоразу називає участь НАТО (і її найбільшої потуги – США) лише майбутньою загрозою, червоною лінією.

Починалися ці лінії з самого факту постачання будь-яких західних озброєнь Україні. Йшлося і про далекобійну артилерію, і про ракети, і про винищувачі. Окремим пунктом виникла засторога про рішучі дії Росії у разі ударів по території Росії.

У цій останній тезі вже криється риторична пастка, заручником якої стала Москва. Анексувавши захоплені українські території (Донецьку, Луганську, частину Херсонської і Запорізької областей) у 2022 році, Росія вже мала б визнати, що удари по її території завдаються, в тому числі, і західним озброєнням. Адже ці території записані до російської Конституції: з її погляду, немає жодної різниці, прилетить ракета системи HIMARS по розташуванню російських військ у Джанкої, Макіївці чи Курську. За цією логікою російської анексії, це все рівнозначні удари по «російській території».

Також не має значення, завдав удар дрон, ракета чи артсистема. Має значення, хто цю зброю виробив. Але ж і це вже у минулому.

Важливим моментом російської пропаганди є якраз визнання ударів з боку України саме західним озброєння. Адже якщо вони здійснюються озброєнням, виробленим в Україні, то про яку «демілітаризацію» йдеться? А це одна з публічно задекларованих цілей так званої «СВО».

То що саме Путін називає «новою стадією» війни та «вступом у війну НАТО»? Можливо, йдеться про удари вглиб (дуже вглиб) російської території?

Російське видання «Медуза» зробило карту можливих легітимних цілей на території Росії, до яких може діставати американське та британське ракетне озброєння, на яке може розраховувати Україна.

По цій карті видно, що у зону ураження потрапляє територія до Уралу, і сама Москва – теж.

То у риториці Путіна йдеться не просто про російську територію, а про певну глибину? Тоді виникає логічне питання: яку саме? Якщо західним ракетам «можна» залітати у Крим, то можливо, можна і у Тамбовську область? А ракетний удар по «Дагдизелю» у Каспійську вже нарешті, означатиме вступ НАТО у війну, про який говорить російський лідер?

Тут і тут Радіо Донбас Реалії аналізують з експертами, який вплив матиме надання дозволу на удари вглиб РФ західним озброєнням.

Зброя без громадянства

З 6 серпня 2024 року триває операція українських сил в Курській області Росії. Її частина перебуває під контролем України. Існує багато відео- та фотопідтверджень використання українськими військовими західної техніки та озброєнь. Йдеться і про бронетранспортери, про бронемашини, і стрілецьке озброєння, і про ПЗРК.

З цього можна зробити висновок, що для Путіна щодо вступу НАТО у війну йдеться і про вид озброєння.

Знову ж таки моделюємо ситуацію, що звідкись біля російського військового об’єкту у Підмосков’ї з’являється американський БТР або танк з українським екіпажем і веде бойові дії. То цей варіант є винятком? Чи ні.

Звісно, Путін у своїй заяві уточнює, що йдеться про польотні завдання для західних ракет, які будуть летіти над територією Росії і влучати по військових цілях на її території.

Тут виникає питання: а хто ж ці завдання встановлював до цього? А що робити з тими ракетами, польотні завдання для яких встановлюватимуть українські військові (як вони і робили до цього)?

Олександр Демченко – журналіст Донбас Реалії, у проєкті з самого старту, з 2016 року. Нині військовослужбовець, консультант фонду «Повернись живим».

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту [email protected], у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім’я не буде розкрите.

Радіо Свобода

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини