Штолен – це традиційна німецька різдвяна випічка у формі ароматного кексу, який печуть за 3-4 тижні до Різдва. Це особливий десерт, який після тривалого “дозрівання” набуває неповторного аромату і смаку.
Власним рецептом приготування штолена поділилася шефиня ресторану і фудблогерка Валентина Кущ на своїй сторінці в Instagram.
Читайте також: Чізкейк Сан Себастьян – рецепт того самого спаленого десерту з Іспанії.
За словами Валентини, саме штолен найбільше асоціюється з Різдвом.
“Ароматна, затишна, багата на спеції, сухофрукти та горішки випічка. Раджу пекти одразу декілька, адже після ваших перших штоленів ви зрозумієте, що таким хочеться ділитись з друзями та близькими. Вони просто розкішні!”, – зазначила Валентина.
Інгредієнти на три штолени:
- Сухофрукти (курага, родзинки, інжир, вишня, журавлина) – 400 г або 300 гр сухофруктів і 100 гр цукатів,
- Ром темний – 150 гр;
- Цедра 2 апельсинів;
- Борошно пшеничне – 250 г;
- Борошно сильне – 300 г ( борошно, в якому багато білку – від 14%);
- Мигдальне борошно – 50 г;
- Молоко – 200 г;
- Живі дріжджі – 50 г;
- Цукор – 100 г;
- Масло вершкове – 250 г;
- Жовтки – 3 шт;
- Ваніль
- Горіхи – 100 г.
“Можна додати трішки спецій (кориця, гвоздика, імбир), а також за бажанням можна додати марципан”, – пояснила блогерка.
Читайте також: Польський яблучний пиріг під меренговою “хмаринкою” – рецепт неймовірно ніжної випічки.
Секрети приготування різдвяного штолена від Валентини Кущ
Спочатку потрібно замочити сухофрукти та цукати в алкоголі – щонайменше на одну ніч. Для цього спочатку заливаємо їх окропом (для дезинфекції), а потім його зливаємо. Далі нарізаємо великі сухофрукти, натираємо цедру і заливаємо все ромом. Зберігаємо у контейнері в холодильнику.⠀
В день випікання штолену потрібно завчасно дістати яйця і масло з холодильнику. Яйця мають бути теплими, а масло м’яким.
Готуємо опару
Для опари обов’язково треба брати живі дріжджі. 50 г дріжджів змішуємо з цукром (50 г), додаємо 100 г сильного борошна і 200 г теплого молока. Даємо опарі постояти 15-20 хвилин.
Окремо змішуємо 250 г пшеничного борошна, 200 г сильного борошна, 50 г цукру, 50 г мигдального борошна і 3 жовтки. Перемішуємо масу і додамо до неї опару.
Вимішуємо однорідне тісто (краще це робити міксером).
Додаємо до тіста частинами все вершкове масло (250 г), щоразу вимішуючи до однорідності. Готове тісто накриваємо і даємо постояти в теплі 1 годину.
Читайте також: Яблучний тарт татен із секретним інгредієнтом – потіште себе смаком Франції.
Готуємо начинку і збираємо штолен
Завчасно дістаємо з холодильника сухофрукти і зливаємо з них алкоголь (якщо він не весь ввібрався). Додаємо ложку борошна, щоб їх обсипати. Горішки подрібнюємо.
Тісто викладаємо на стіл і додаємо начинку. Добре вимішуємо і ділимо на три частини. Накриваємо рушником і даємо постояти 15-20 хвилин.
Кожну частину тіста формуємо в формі круга, кладемо марципан і загортаємо, наче пеленаємо дитину.
Викладаємо штолен на лист з пергаментом на відстані один від одного. Накриваємо рушником і залишаємо ще на 20 хвилин для відстоювання.
Випікаємо штолени при температурі 180 градусів приблизно 1 годину.
“Ще гарячий штолен щедро змащуємо зі всіх сторін вершковим маслом і обсипаємо цукровою пудрою. Після охолодження загортаємо у пергамент і я ще загортаю в рушник.
Зберігаємо приблизно 2-3 тижні в холодильнику, але я раджу спробувати його на 2-3 день”, – радить Валентина.