«Вони залучають авіацію, яка працює безкарно»
«Це складна, нетипова війна. Пониззя Дніпра – це тиха війна, яка, на жаль, приносить не менше жертв».
«Слід очікувати на більшу інтенсивність наступальних дій та нові спроби армії РФ захопити території».
Російська армія планує наступати на місто Запоріжжя та штурмувати його, повідомляє The Economist із посиланням на українську розвідку. Про ці наміри свідчить активність боїв у Запорізькій області, зазначає видання.
Речник Сил оборони Півдня Владислав Волошин 11 листопада у коментарі агенції Reuters повідомив, що російська армія переміщує підготовлені штурмові групи на передові позиції на півдні Запорізької області. Імовірно, вона готується до наступу із залученням бронетехніки та легких «Багі». За словами речника, штурми можуть початися в будь-який день.
Водночас голова Центру протидії дезінформації при РНБО Олександр Коваленко заявив, що російські війська не мають достатньо сил для наступу на Запоріжжя, проте противник готується до штурмових операцій у районах низки населених пунктів області.
Чи зберігає російська армія потенціал для наступу і на яких ділянках, дійсно, можлива активізація бойових дій найближчим часом, дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Співзасновник та аналітик проєкту DeepState Роман Погорілий розповів «Новинам Приазов’я», що в районі Роботиного відбувається постійна активізація бойових дій.
«Вони (окупанти) постійно десь намагаються рухатися, зрізати той виступ. Сили оборони там, звичайно, теж тримаються з усіх сил. Безпосередньо бійці, які перебувають на позиціях, що утримуються ворогом, докладають максимальних зусиль для цього», – зазначив він.
«Підтягують додаткові резерви»
В районі Кам’янського російські військові підтягують додаткові резерви, накопичують сили і засоби, але цей процес не є масштабним, зазначив аналітик. Втім, на його думку, ситуація може змінитися.
«Не важко перекидати з тилу якісь додаткові сили, накопичувати і створювати угруповання для якихось більш масштабних наступальних дій. Тому тут покаже тільки час. У районі Запоріжжя, на півдні Оріхова, Левадного, Кам’янського, постійно проявляється якась активність, чи то вони промацують, проводять розвідку, чи то просто йде використання можливостей для просування, чи це підготовка. Тут теж покаже час. Масштабних просувань в районі Запорізької області по цьому відтинку фронту немає», – запевнив він.
У бік обласного центру – міста Запоріжжя, також суттєвих просувань російської армії не було, додав Погорілий. Він нагадав про активне застосування військом РФ КАБів та ФАБів.
«Вони залучають авіацію, яка, на жаль, там працює безкарно. Бо у нас не вистачає засобів протиповітряної оборони. І це те, що наша країна, наше військово-політичне керівництво, намагається донести до наших партнерів. Бо партнери думають, що все заковано на людях, і нам треба їх більше мобілізувати. Але скільки не мобілізуй, коли по тобі працює 500-кілограмова авіаційна бомба, тут ніякі люди не врятують. Це було неочікувано в перші дні застосування КАБів по Запоріжжю. Це був нонсенс, але вони (окупанти) почали діставати і зараз знищують місто», – додав аналітик.
У DeepState також зауважили, що нещодавно у мережі почали ширитися повідомлення про ймовірний підрив дамби у Василівці. Втім, аналітики зазначили, що цю дамбу пошкодили ще у 2022 році й там майже немає води.
- На Оріхівському напрямку російська армія просунулася поблизу Новоданилівки Запорізької області, повідомив 5 листопада Інститут вивчення війни. За даними аналітиків, ідеться про ділянку, розміщену на північ від Роботиного.
- У Генеральному штабі Збройних сил України тоді зазначили, що на Оріхівському напрямку українські війська зупинили шість атак окупантів у напрямках Новоданилівки, Новоандріївки, Малих Щербаків та Оріхова. Подібні наступи відбувалися і наступними днями.
«Складна, нетипова війна»
Нещодавно російські військові намагалися захопити острови на Херсонщині, повідомили 9 листопада Сили оборони півдня України. За їхніми даними, упродовж 8 листопада на Придніпровському напрямку російська армія 9 разів штурмувала позиції ЗСУ. З них тричі намагалася захопити острови у дельті Дніпра
12 листопада у Генеральному штабі Збройних сил України повідомили, що окупанти 5 разів намагалися витіснити українських військових із позицій на Придніпровському напрямку, але ці спроби виявилися невдалими.
Керівник безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія XXI» Павло Лакійчук розповів «Новинам Приазов’я», що російські війська постійно ведуть диверсійну роботу на островах у Дніпрі на Херсонщині. Вони хочуть закріпитися ближче до правого берега.
«Річ у тому, що тримати постійні гарнізони на островах – це теж великий ризик. Тому там діють такі маневрові групи. Складна дуже війна, нетипова. Це більше війна спецпризначенців. Нічого нового. Росіяни (армія РФ – ред.) будуть хотіти закріпитися на островах максимально близько до нашого (деокупованого Правобережжя) берега, щоб там облаштувати позиції, підвозити боєприпаси та бити дронами, артилерією якомога глибше на нашу територію. Цьому наші військові, в міру можливостей, протистоять, здійснюють відповідні заходи. Точно так само наше завдання – бути якомога ближче до лівого берега, щоб всі вилазки російських військових упереджувати і не допускати», – пояснив експерт.
«Тихі» бої на Дніпрі»
Бойові дії у дельті Дніпра не настільки помітні, як на інших напрямках фронту, зазначив експерт. Втім, це важлива складова оборони.
«На сході України, де дуже гаряче, використовується багато техніки, масовані артилерійські нальоти, залучена авіація. Пониззя Дніпра – це така тиха війна, яка, на жаль, приносить не менше жертв. Вся увага зараз прикута до ситуації навколо Курахового – для окупантів це важлива складова для досягнення успіху. Але знижувати тиск на Придніпров’ї вони не збираються. Ба більше, поступово зона зіткнення просувається на північ, вже на Великий Луг, на ті болота, де колись було Каховське водосховище. Цілком можливо, що і туди воно розповзеться», – каже експерт.
Втім, загрози повторної окупації правобережної Херсонщини за таких умов немає, додав Лакійчук.
«Для цього потрібні переправи для перекидання великої кількості військ. А от диверсійно-розвідувальні дії проводити, в тому числі, на правому березі, не тільки на островах – це, звісно, їм розширює можливості. Чим ближче вони будуть до правого берега контролювати ці ділянки суходолу, тим це небезпечніше. Ну і навпаки, чим далі будуть ЗСУ контролювати гирло Дніпра, тим безпечніше буде і в тилу, і тим тривожніше буде ворогу», – сказав експерт.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
«Путін ще має ресурси воювати»
Російський опозиційний політик Геннадій Гудков розповів «Новинам Приазов’я», що армія РФ досі має ресурси, необхідні для продовження активних бойових дій. Він пояснює це тим, що російському президенту «вдалося модифікувати військово-промисловий комплекс, наладити поточне виробництво снарядів та іншого озброєння».
«Відновили будівництво танків, бронемашин, запустили ще щось нове. Збільшили в 8-12 разів виробництво ракети. Зрозуміло, що це не найбільш точні й сучасні ракети, але річ у тому, що вони вбивають, вони летять і убивають. Я бачу, що зараз налагоджене виробництво ось цих авіабомб, КАБів, які зараз є основною зброєю ударів. Вони мають величезну потужність – щонайменше 500 кілограмів боєголовка, це дуже серйозна штука, яка справді має великий показовий ефект. Тому ми бачимо, що ресурси є поки ще у Путіна», – зазначив Гудков.
Він вважає, що шляхом наступальних дій Росія буде намагатися покращити свої переговорні позиції. Питання тепер в тому, що робитимуть США після обрання нового президента, зазначає політик.
«Є певні обіцянки Трампа припинити війну. Але ми з вами знаємо, якщо Путін відмовиться виконати умови, то Трамп дасть, як він попереджає, все необхідне для перемоги України, але може бути й навпаки – війна може тривати за підтримки США, причому бути ще активнішою. Такий варіант також не виключений. Ми чудово розуміємо, що Путін у Кремлі – це означає відсутність будь-якої безпеки, міцного миру, тут не може бути жодних гарантій», – зауважив він.
Також російська армія буде намагатися відвоювати Курську область, щоб Україна на момент перемовин не мала захоплених територій, додав Гудков.
«Нанести українським Збройним силам поразку або серйозний удар у Курській області, щоб зняти питання порядку денного по території в Курській області. Тому цілком очевидно, що найближчим часом слід очікувати на активізацію боїв. Незважаючи навіть на втрати, Путін ніколи не шкодував життів солдатів та офіцерів, тому слід очікувати на більшу інтенсивність наступальних дій та нові спроби (армії РФ) захопити території», – прогнозує політик.
- Українська армія, за повідомленням російської сторони, увійшла на територію Курської області Росії 6 серпня. З того дня у регіоні тривають бої. ЗСУ заявляють про контроль над десятками населених пунктів, серед них – райцентр Суджа. Російська влада таку інформацію або заперечує, або не коментує.
- У МЗС заявляли, що Україна не зацікавлена в тому, щоб забирати територію в Курській області РФ, а хоче захистити життя українців і убезпечитись від російських ударів. За словами головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, Росія планувала новий наступ на Україну з Курської області перед початком операції Сил оборони в цьому російському регіоні, а українські сили завадили цьому.
Олена Бадюк