Якщо зазирнути у Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України, то під номером 41 у ньому можна знайти авдіївську кашу. Ця каша походить з героїчного міста Авдіївка на Донеччині, де українські захисники майже два роки тримали оборону, і має дивовижну історію – у радянські часи рецепт приготування каші було втрачено.
Як приготувати знамениту авдіївську “гонорову” кашу розповіла фудекспертка Світлана Левицька, яка популяризує автентичні українські рецепти.
Читайте також: Яким був український борщ 300 років тому: справжній автентичний рецепт.
За переказами місцевих мешканців, авдіївську кашу точно готували в другій половині ХІХ століття. Чи існував рецепт раніше — невідомо. Про цю особливу кашу згадала завідувачка Авдіївського народного музею історії Тетяна Переверзєва, вона ж взялась відроджувати її рецепт. Розпитавши місцевих старожилів, жінка зрештою реконструювала страву.
“Авдіївська каша – гонорова. Це ще один елемент нашої гастроспадщини. Каша має легку подібну до суфле текстуру, неймовірний яскравий колір і неперевершений смак. Ви повинні хоч раз її спробувати – зберігайте!
Назва каші – гонорова, бо інгредієнти не з дешевих, вона дуже ситна і приготування займе трохи часу. Зазвичай цю страву готували на свята, весілля та поминки”, – розповіла фудекспертка.
Для страви потрібно брати жирне домашнє молоко або ж навіть і вершки, великий шмат масла, десяток яєць, якісний рис.
Читайте також: Сало в буряковому квасі – давній рецепт української закуски.
Інгредієнти:
- Рис, обовʼязково круглий – 1 склянка
- Яйця – 10 штук
- Жирне молоко або вершки – 3 склянки
- Масло – 250 г
- Цукор – 3 ст.л
- Сіль – 1 ч.л
- Родзинки або інші сухофрукти для подачі.
Як приготувати авдіївську кашу
1. Рис добре промиваємо і проварюємо в киплячій воді 2 хвилини. Потім зливаємо воду, рис промиваємо і добре просушуємо крупу на рушнику.
2. Яйця збиваємо в однорідну масу.
3. До молока додаємо масло, цукор, сіль, всипаємо рис і варимо 5 хвилин.
4. Поступово вливаємо яйця, безперервно помішуючи.
5. Доводимо до кипіння, накриваємо кришкою і загортаємо у теплу ковдру. Залишаємо на 2-3 години.
Читайте також: Знаменита Смідинська капуста по-новому – сучасна версія делікатесу з Волині.
6. Подаємо із попередньо замоченими сухофруктами.
“Це дуже смачно! Це так смачно, що відірватись неможливо!”, – зауважила Світлана і порадила обов’язково приготувати цю смачну “гонорову” кашу.