У Парижі й Лондоні розмірковують над варіантами, які можна було б запропонувати у разі мирних переговорів України з Росією для гарантування безпеки Україні, одним із них є розміщення військ Франції і Великої Британії на лінії розмежування для моніторингу режиму припинення вогню, якого може бути досягнуто внаслідок перемовин, розповів Радіо Свобода високопоставлений чиновник НАТО на умовах анонімності, бо не уповноважений публічно коментувати ситуацію.
За його словами, ці розмови ведуться лише в окремих столицях, не на рівні НАТО. Париж і Лондон намагаються підготувати варіанти для різних сценаріїв розвитку подій, щоби в разі виникнення питання з боку нового керівництва США, як саме можуть включитися країни Європи, вони мали б готові варіанти підтримки Києва.
Розробка конкретних пропозицій і варіантів підтримки необхідна також для того, щоб гарантувати участь союзників з Європи у мирних перемовинах України і Росії за посередництвом новообраного президентства США Дональда Трампа, розповів співрозмовник Радіо Свобода.
Раніше французька газета Le Monde писала про те, що Франція і Британія планують очолити військову коаліцію в Україні та відновили дискусії про можливе розміщення своїх військ в Україні.
Прозвучала тема щодо залучення французьких військ і в розмові міністра закордонних справ Франції Жан-Ноеля Барро з ВВС News. Відповідаючи на запитання про те, чи може йтися про участь французьких військ у бойових діях, він заявив, що Франція «не виключає жодного варіанту».
Ідею Франції щодо можливої відправки західних військ до України підтримує також Литва, розповів у коментарі Радіо Свобода посол Литви в НАТО Дейвідас Матульоніс. За його словами, якщо Франція вирішить це зробити, їй не потрібен дозвіл від НАТО, це можуть бути національні рішення окремих держав.
Президент Франції Емманюель Макрон вперше підняв це питання в лютому 2024 року, а в травні пояснив, що у разі прориву російськими силами лінії фронту і запиту від України, Франція «на законних підставах мала поставити собі питання» про відправлення військ.
У листопаді після чергового відновлення дискусій в Парижі міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні заявив, що його країна не відправлятиме своїх солдатів на війну в Україну. А міністр оборони Естонії Ханно Певкур сказав, що не вважає гарною ідею відправити контингент західних військ в Україну, оскільки ризики від таких дій значно перевищують переваги.