1.5 C
Kyiv
Четвер, 19 Грудня, 2024

Наскільки болючі для влади Грузії санкції Зеленського і які є ще варіанти
(apostrophe.ua)

Найпопулярніші

Президент України Володимир Зеленський підписав указ про введення санкцій проти проросійської влади Грузії, яка шість ночей поспіль жорстко розганяє людей, що протестують проти відмови влади від євроінтеграції. Наскільки серйозними та болючими для грузинської влади будуть українські санкції та чим може відповісти на це офіційний Тбілісі — у матеріалі «Апострофа».

Вони здають Грузію Путіну

“Щойно підписав указ, який надає силу рішенню РНБО про санкції. Це санкції проти тієї частини влади зараз у Грузії, яка здає Грузію Путіну… Україна застосувала санкції проти Іванішвілі та його спільників – 19 осіб. Саме ті, хто продає інтереси Грузії та людей. І ми закликаємо Європу, Америку, всіх у світі діяти так само – діяти принципово”,повідомив Володимир Зеленський в ранковому відеозверненні в Telegram 5 грудня.

Пізніше в Додатку до рішення РНБО України з’явився список осіб відносно яких було введено санкції. До нього потрапили:

– мільярдер Бідзіна Іванішвілі;

– прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе;

– глава Служби держбезпеки Грузії Грігол Лілуашвілі;

– мер Тбілісі і генеральний секретар партії “Грузинська мрія” Каха Каладзе (в минулому футболіст київського “Динамо”);

– глава Апеляційного суду Грузії Міхаїл Чінчаладзе;

– виконавчий секретар “Грузинської мрії” Мамука Мдінарадзе;

– глава МВС Вахтанг Гомелаурі;

– ексгенпрокурор Отар Парцхаладзе;

– власник телекомпанії “Імеді” Іраклій Рухадзе;

– суддя Леван Мурусідзе;

– депутати від “Грузинської мрії” Віктор Джапарідзе та Дімітрі Самхарадзе;

– заступник міністра оборони Георгі Хаїндрава;

– Гіоргі Кобахідзе;

– державний повірений в Імереті Звіад Шаламберідзе;

– суддя Шалва Тадумадзе;

– віцепрем’єрка Тея Цулукіані;

– міністр регіонального розвитку та інфраструктури Іраклій Карселадзе;

– голова комісії з комунікацій Каха Бекаурі.

Санкції досить широкі. Окрім блокування активів фігурантів, вони передбачають ще багато чого. Перед цим санкції проти грузинських посадовців, дотичних до розгону протестів, ввели три балтійські держави: Естонія, Литва та Латвія. Також про запровадження своїх обмежувальних заходів проти грузинської влади оголосила Канада.

Президент Литви в свою чергу закликав до такого кроку на рівні ЄС, а Нідерланди закликали призупинити безвізовий режим для Грузії.

«Тяжке становище» і «Дякую, Володимире!»

Прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що «запровадження санкцій — це вже сама по собі подія, яка говорить про складне становище української влади».

«Сьогодні становище української влади ще гірше. Це рішення є відлунням цієї складної ситуації. Цікаво, що українська влада не є незалежною у прийнятті такого рішення»,сказав прем’єр Грузії.

Кобахідзе заявив, що влада Грузії “залишиться у режимі одностороньої дружби з Україною”.

“Яке б рішення не ухвалила українська влада, ми залишаємося віддані цій країні і народу, і, звісно ж, солідарні з ними”, – підкреслив грузинський прем’єр.

До речі, складається враження, що Кобахідзе користується методичкою Кремля, оскільки звідти лунають такі ж самі наративи.

Діюча президентка Грузії Саломе Зурабішвілі привітала запровадження Україною санкцій проти ряду грузинських посадовців. Вона перепостила у соцмережіX відеозвернення президента України і написала: «Я б не могла сказати краще. Дякую, Володимире!».

Позиція правильна – ефективність сумнівна

Судячи з єхидного коментарю грузинського прем’єра, українські санкції його не дуже то і налякали. А інші посадовці взагалі від коментарів утримуються.

«Санкції України проти нинішньої грузинської влади – це, скоріше, іміджеве питання, – каже в коментарі «Апострофу» експерт Українського інституту майбутнього і колишній працівник СБУ Іван Ступак. – Не думаю, що для фігурантів списку вони будуть якимись болючими. Якщо в цих людей, а там в основному політики і держпосадовці, нема бізнесу в Україні, то їм боятися нічого».

«Санкції України мають скоріше символічне значення, аніж практичне, – вважає президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ», головний редактор часопису «Чорноморська безпека» Михайло Гончар. – Думаю, що ніяких великих бізнесів у грузинських посадовців в Україні нема. Ну, а не їздити до нас вони можуть собі дозволити. Україна ж не Великобританія, не Італія і не Монако».

«Але, не дивлячись на ефективність санкцій, такий політичний крок Зеленського цілком логічний. Україна продемонструвала своє ставлення до проросійської влади Грузії і показала, що до нас повинні приєднуватись інші країни і ЄС в цілому», – пояснює свою точку зору в розмові з «Апострофом» експерт.

«Позиція президента правильна, – каже «Апострофу» нардеп від «Слуги народу» Олег Дунда. – Грузія – союзник Російської Федерації, оскільки діюча грузинська влада рухається у фарватері РФ. Але ефективність санкцій сумнівна».

Дзеркальна відповідь

Влада Грузії на санкції України поки не відповіла та чи збирається відповідати – невідомо.

«Грузія може ввести проти наших посадовців дзеркальні санкції, як це звичайно відбувається між державами. Під них можуть потрапити Зеленський, Єрмак, Умєров, якісь депутати та посадовці, але ці санкції теж ніякого ефекту мати не будуть і для Зеленського, Єрмака та інших вони навряд чи будуть болючими», – пояснює Іван Ступак.

Такої ж думки і Михайло Гончар: «На декоративні санкції України Грузія може відповісти такими ж декоративними, а може й не відповісти, бо вони для грузинських чиновників не страшні».

«Та ніякі санкції Грузії шкоди нам не завдадуть, – каженардеп Олег Дунда. – Найбільшої шкоди Грузія робить нам, допомагаючи Росії обходити західні економічні санкції».

Які санкції потрібні

На думку експертів, якщо б Зеленський ввів навіть економічні санкції проти Грузії, а Грузія проти нас, то і вони не були б ефективними.

«Двостороння торгівля між нашими країнами ніколи не була великою. Україна поставляла в Грузію соки та цукерки, а Грузія до нас вино та воду «Боржомі». Тому економічні санкції суттєво не вплинуть. Хоча по вину для них, думаю, було б чутливо, а ми б без їхнього вина та води обішлись би», – вважає Михайло Гончар.

«Грузія могла б ввести економічні санкції проти нашого бізнесу, але я не знаю наскільки серйозно він там представлений. А якогось великого грузинського бізнесу в нас нема», – каже Іван Ступак.

«Економічних інтересів у них в Україні нема і економічні санкції нічого не дадуть», – каже Олег Дунда.

На думку нардепа, треба бити санкціями по «бізнесменах», наближених до Іванішвілі і Росії.

«Є такий грузинський бізнесмен Томаз Сомхішвілі. Це кримінальний авторитет, в якого є бізнес в Росії, в Грузії і в Європі, він тісно пов’язаний з Іванішвілі. І такий він не один. Тож, нам і нашим західним партнерам варто впроваджувати санкції саме на таких людей, і тоді буде нинішній грузинській владі боляче», – рекомендує нардеп.

Апостроф

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини