В Україні зростає кількість кримінальних справ проти військовослужбовців, які покинули свої позиції. Число подібних інцидентів зросло шестикратно, порівнюючи з періодом до початку військових дій.
За словами 45-річного чоловіка, він виконував завдання біля російського кордону, аж до збиття безпілотників. Але конфлікт з командиром призвів до того, що тепер його розшукують за самовільне залишення частини.
За останніми даними Генпрокуратури, з початку військових дій порушено близько 96 000 справ проти військовослужбовців, які залишили свої позиції.
В основному, подібні випадки пов’язані з тим, що українські захисники змушені нести службу без належної ротації і підкріплення, що веде до швидкого виснаження особового складу.
Напередодні, в радіоінтерв’ю президент України Володимир Зеленський також підтвердив, що в лавах ЗСУ спостерігається втома, проте конкретних термінів для їх звільнення поки не встановлено. В результаті це створює додаткову напругу серед бійців, які задаються питанням про доцільність ризику своїх життів в таких умовах.
З цієї причини захисники шукають будь-які способи для відпочинку, найчастіше самовільне покидання позицій стає для них єдиним варіантом.
Наразі складна ситуація призвела до того, що 40-60% самовільних виходів закінчуються поверненням солдатів назад до частини. Однак кількість дезертирів, які йдуть назавжди, за оцінками адвокатів, може перевищувати 100 000.
На тлі кризи голова держави запропонував амністію солдатам-втікачам, щоб повернути їх в частини. З моменту оголошення про амністію близько 3000 військовослужбовців вже повернулися. Однак скарги на внутрішню військову бюрократію продовжують надходити.