Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) попередило в конфіденційній доповіді, що Іран готовий значно наростити темпи виробництва високозбагаченого урану.
У звіті МАГАТЕ вказано, що наслідком буде «значне збільшення виробництва урану, збагаченого до 60 відсотків», повідомляють інформаційні агентства з посиланням на звіт агентства від 6 грудня.
Це означає, що швидкість виробництва зросте до понад 34 кілограмів високозбагаченого урану на місяць лише на заводі у Фордо, порівняно з 4,7 кілограмами раніше, йдеться у звіті ради керівників МАГАТЕ.
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі, який говорив із журналістами про звіт на полях міжнародної конференції в Бахрейні, сказав, що зростання становитиме «у сім-вісім разів або навіть більше», назвавши такий розвиток подій дуже тривожним.
«Вони готувалися, і в них усі ці об’єкти як наче в стані очікування, і зараз вони це активують. Тож ми подивимося», – сказав він, додавши, що якщо Іран почне збільшувати своє збагачення, це буде «великий стрибок».
Рішення Ірану прискорити виробництво збагаченого урану є відповіддю на нещодавню критику МАГАТЕ, сказав Ґроссі агентству AFP.
«Це – послання. Це – чітке послання, що вони реагують на те, що вважають тиском», – сказав керівник ядерної служби ООН.
Тегеран був обурений резолюцією, яку минулого місяця висунули Велика Британія, Німеччина і Франція, а також Сполучені Штати, яка критикувала Іран за недостатню співпрацю з ядерною організацією ООН.
Британія, Німеччина і Франція зайняли більш жорстку позицію щодо Ірану в останні місяці, зокрема після того, як Тегеран посилив військову підтримку Росії.
Минулого тижня не було досягнуто значного прогресу під час зустрічі європейських й іранських чиновників, які планували визначити, чи зможуть вони розпочати серйозні переговори щодо ядерної програми до того, як обраний президент США Дональд Трамп повернеться до Білого дому в січні.
Трамп за час свого попереднього президентства вивів Сполучені Штати з ядерної угоди 2015 року між Тегераном і світовими державами.
Хоча Іран стверджує, що його програма є мирною, іранські офіційні особи все частіше погрожують створити ядерну бомбу і міжконтинентальну балістичну ракету. Експерти попереджають, що збагачення урану до 60 відсотків є лише невеликим відривом від збройового рівня в 90 відсотків, і кажуть, що немає жодного виправдання для збагачення урану до такого високого рівня в рамках будь-якої цивільної програми.