У Румунії в Богдана Пещира, відомого як «король TikTok», який, як вважають, пожертвував великі суми грошей для кампанії ультраправого кандидата у президенти Келіна Джорджеску, пройшли обшуки, в результаті яких із рахунку Пещира вилучили криптовалюти на сім мільйонів доларів.
Як повідомляє Румунська служба Радіо Свобода, обшуки відбулися 7 грудня в Брашові, правоохоронці вилучили декілька пристроїв, комп’ютерів і носіїв інформації. Запобіжних заходів до Пещира не застосовували.
За повідомленням прокуратури, розслідування ведеться щодо підкупу виборців, відмивання грошей, комп’ютерного шахрайства і злочинів щодо заборони організацій і символів фашистського, расистського чи ксенофобського характеру.
«Обшуки пов’язані з можливою причетністю особи до незаконного фінансування виборчої кампанії кандидата в президенти Румунії», – йдеться в повідомленні.
Пещир, 36-річний програміст, який, як повідомляється, веде розкішний спосіб життя, став центральною фігурою в твердженнях про те, що ультраправий кандидат у президенти Келін Джорджеску отримував вигоду від таємних кампаній впливу, зокрема з Росії.
Джорджеску несподівано виграв перший тур президентських виборів у Румунії 24 листопада, набравши 23% голосів та обійшовши багатьох відомих суперників. Перемога вивела його в другий тур проти проєвропейської центристки Олени Ласконі. Але 6 грудня Конституційний суд Румунії скасував результати виборів, доручивши уряду призначити дату нових виборів.
Політичні аналітики були приголомшені успіхом 62-річного Джорджеску, інженера-аграрія, який проводив кампанію на проросійській та антинатівській платформі. Багато хто вважає, що його несподіваний результат значною мірою став можливим завдяки кампанії в TikTok, яка залучила молодих виборців і представників румунської діаспори.
На тлі зростання підозр у маніпуляціях через TikTok, 4 грудня – за чотири дні до запланованого другого туру виборів – Вища рада національної оборони Румунії оприлюднила розсекречені розвіддані. Вони стверджують, що Джорджеску отримав вигоду від скоординованої кампанії в соціальних мережах, найімовірніше, організованої «державним гравцем».
Розсекречені документи повідомляють, що для просування Джорджеску використовували 25 тисяч TikTok-акаунтів, а інфлюенсерів залучали до прямої та непрямої підтримки кандидата через публікації з хештегами, які з ним пов’язані. Джорджеску стверджує, що витратив «нуль» на передвиборчу кампанію.
Відповідно до цих документів, Пещир відігравав ключову роль у реалізації цієї кампанії.
Під псевдонімом «bogpr» у TikTok, як зазначається у звіті, він «здійснив платежі на суму $381 000 з 24 жовтня по 24 листопада 2024 року користувачам TikTok-акаунтів, які підтримували кандидата Келіна Джорджеску, включно після завершення виборчої кампанії». Це є порушенням румунського законодавства.
Пещир заперечує фінансування кампанії Джорджеску. У фейсбуці він написав, що вважає звинувачення на свою адресу «абсурдними», заявивши, що гроші, які він жертвував, пішли на благодійність, аполітичні TikTok-акаунти й навіть на підтримку інших кандидатів.
Він заявив Радіо Свобода 6 грудня, що не має жодного зв’язку з Джорджеску.
Після рішення Конституційного суду від 6 грудня, який скасував президентські вибори, прокуратура Румунії оголосила про розслідування щодо ймовірних комп’ютерних злочинів на тлі звинувачень у російському впливі.
Точна роль Росії у ймовірній операції з впливу через TikTok залишається незрозумілою.