У Кіберполіції попередили, що шахраї активізувались щодо “Зимової єПідтримки”
Шахраї часто активізуються під час свят або ж виплат допомоги від держави. Не стала виключенням і виплата 1000 гривень в рамках програми «Зимова єПідтримка».
Читайте також: Запоріжцям розповіли, як шахраї обдурюють тих, хто хоче допомогти, й тих, хто потребує допомоги
Як повідомили на сторінці Кіберполіціїї у фейсбуці, начальник відділу протидії різновидам онлайн-шахрайств департаменту кіберполіції Національної поліції України Олександр Ульяненков попередив про методи соціальної інженерії, які використовують зловмисники, аби виманити в українців особисту інформацію та отримати доступ до їх заощаджень.
Олександр Ульяненков розповів, що шахраї зазвичай використовують методи фішингових спам-розсилок у соцмережах та телефонних дзвінків, щоб змусити людей розкрити банківські реквізити.
За першою схемою люди отримують повідомлення від шахраїв про отримання 1000 гривень у месенджері. Їм пропонують зареєструватись або пройти опитування, надати свої дані для ніби-то уточнення.
Телефоном, за словами Олександра Ульяненкова також намагаються дізнатись особисті дані, особливо щодо банківських карток. ніби-то для уточнення для виплати 1000 грн.
На сайті Кіберполіції також розповіли про випадок, коли учасники скам-спільноти створили фішинговий вебсайт, зовнішній вигляд якого імітував дизайну сайту Державної допомоги в рамках програми «єДопомога». Посилання на сайт-двійник вони розміщували в популярних соціальних мережах.
Коли люди переходили за посиланням з фішинговими формами та вводили персональні реєстраційні дані, які містять банківську таємницю (номери банківських карток, номери телефонів, пін-коди, коди ідентифікації володільця картки та інше), то шахраї отримували повний доступ до інтернет-банкінгу та банківським рахункам потерпілих.
Кіберполіція закликає людей бути обачними і дуже уважно перевіряти адреси сайтів, на яких треба вводити конфіденційні дані про себе та банківські картки. Не впевнені у надійності сайту – краще не повідомляйте такі дані.
Взагалі зараз можна побачити багато подібних повідомлень про нібито допомогу отримати тисячу у стрічці у фейсбуці, які розміщуються від імені сторінок музикантів, ресторанів тощо. Причому, сторінки, як правило, створені нещодавно. Якщо побачили подібне, не переходьте за посиланням, а одразу подавайте скарги на такі пости у фейсбуці.
Ми писали, що з 1 грудня стартувала подача заявок через додаток “Дія” на отримання 1000 гривень в рамках програми «Зимова єПідтримка». А також, що з 4 грудня в рамках програми “Зимова єПідтримка” українці, які зазвичай отримують пенсії та субсидії через “Укрпошту”, зможуть отримати там 1000 гривень. (Це “віртуальні гроші”, які можна витратити тільки онлайн). Тож оформлювати отримання 1000 гривень можна тільки через ці структури. Можна проконсультуватись у своєму банку. Але ні в якому разі не через сумнівні пропозиції у соцмережах.
Як не дати себе ошукати:
– універсальне правило – не переходьте за посиланнями від незнайомців та за підозрілими посиланнями. Взагалі, ніколи не спішіть переходити, перед тим, як кудись перейти та на щось натиснути, подумайте та проаналізуйте;
– отримувати інформацію, особливо з приводу фінансових виплат, потрібно лише з офіційних джерел;
– не повідомляти конфіденційну інформацію, зокрема дані банківських карток;
– якщо дані платіжної картки помилково введено на вебсайті, який надіслали невідомі чи побачили в Інтернет мережі, негайно блокуйте платіжну картку за допомогою мобільного застосунку або гарячої лінії банку.
Читайте також: “Проголосуй за дитину”: запоріжці продовжують попадатись на відому схему шахрайства в інтернеті – як вберегтися
Куди звертатись щодо кібершахрайств
Якщо ви стали жертвою кіберзлочину або помітили ознаки шахрайства в інтернеті – подайте електронне звернення до кіберполіції за посиланням https://ticket.cyberpolice.gov.ua або зверніться на лінію поліції “102“.
Також у Запоріжжі створений центр протидії шахрайствам ГУ Нацполіції у Запорізькій області. І кожен, хто потрапив на гачок аферистів, може напряму звернутися до фахівців центру за номером телефону 068-688-85-73 (наявні месенджери вацап, телеграм, вайбер, сигнал).
Телеграм-канал центру протидії шахрайствам: https://t.me/police_zp_news/14072
Ми писали, що запоріжанка втратила майже 50 тисяч гривень – як вберегтися від шахраїв, що діють за схемою “Дзвінок з банку”.