4.8 C
Kyiv
Середа, 8 Січня, 2025

Хіт-парад скандалів на Прикарпаття у 2024 році
(galka.if.ua)

Найпопулярніші

“Галка” традиційно підбиває підсумки року, що минає. У цьому матеріалі ми підготували підбірку найрезонансніших подій та скандалів 2024 року, які сталися в Івано-Франківську та області.

Напад на жінку з дитиною у Космачі

На почтаку лютого у Космачі місцеві мешканці зупинили машину матері, яка їхала з малолітньою дочкою та побили їх. Причина: мешканці думали, що ті здаватимуть чоловіків в ТЦК.

Поліціянти з’ясували, що мешканці отримали в локальних групах у соцмережі неправдиву інформацію. Близько сотні людей самовільно перекрили дорогу та не пропускали машини. Під час сутички постраждали неповнолітня та дві жінки. Вони були доставлені до місцевої лікарні. Правоохоронці провели з мешканцями роз’яснювальні бесіди та невдовзі люди розійшлися.

Потерпіла Іванка Ванджурак розповіла, що їхала на пошту в Космач. З нею в машині перебувала донечка, якій 6 років. У центрі села машину зупинив натовп розлючених жінок. Як каже потерпіла, деякі з них були п’яними, у їх руках були дубинки, біти, різні залізні металеві “штуки”. Після розмови через відкрите вікно та перевірки телефону потерпілої, натовп відпустив машину.

Повертаючись з пошти тією самою дорогою, автівку жінки знову зупинили. Їй почали висувати обвинувачення, начебто вона навідниця військкомату.

Цього ж дня у поліції повідомили, що відкрили крімінальне провадження, і що серед тих, хто напав на матір з дитиною – були тільки місцеві жителі. Лікарі діагностували у 6-річної дівчинки забій м’яких тканин носа, а у її 24-річної матері — ймовірну закриту черепно-мозкову травму.

Захисниця з Франківщини Оксана Рубаняк прокоментувала інцидент у Космачі двох жінок й дитини, в яких місцеві запідозрили “навідників ТЦК”:

“Ви подуріли? Гуцули, земляки. Хто-хто, але ви? Ті, хто відправляв своїх синів, братів з перших днів російсько-української війни, хто щотижня відправляє допомогу рідним на передову. Знаю, бо сама Верховинка. Але цей вчинок — ганьба для всього гуцульського краю і країни”.

А жителі Космача подали в поліцію дві заяви на водійку, яку побили: за приниження гідності та переїхану ногу.

Через кілька днів співробітники обласного ТЦК і СП провели бесіду з жителями Космача, де 6 лютого натовп напав на жінку з дитиною через підозру в співпраці з військкоматом.  

За словами журналістів, більшість з присутніх — це жінки. Їх цікавило, чому в Україні не оголошений стан війни. Космачани перебивали одне одного та вигукували російські наративи: чому депутати не йдуть воювати, чому жителі сходу України не боронять державу. Цікавилися зарплатами працівників ТЦК та СП, пропонували, щоб повістки роздавали жінки.

Заступник начальника обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Роман Боднар зазначив, у Космацькій громаді — найменше призваних на одиницю населення в області. Тож, не зважаючи на події, які відбуваються тепер у Космачі, представники ТЦК та СП продовжуватимуть мобілізацію.

“Прикарпаття” і служба в ЗСУ на “папері”

Навесні цього року державне бюро розслідувань (ДБР) завершило досудове слідство щодо командира роти охорони Івано-Франківського обласного ТЦК. У його підрозділі фіктивно служили тренери та футболісти франківського МФК “Прикарпаття”, які отримали від держави майже 1,5 млн грн матеріального забезпечення. Обвинувальний акт направили до суду. Встановлено, що у роті охорони проходили службу семеро військовозобов’язаних, які є гравцями та тренерами місцевої професійної футбольної команди.

“Всі вони служили лише на “папері”, на службу не з’являлися та не виконували жодних військових обов’язків”, — йдеться у повідомленні ДБР. 

Влітку Калуський районний суд оштрафував на 221 тисячу гривень командира роти охорони Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

16-метрова церква на березі міського озера

19 березня на ділянці поблизу міського озера, зі сторони набережної ім. Стефаника та ЖК “Ozero”, швидко звели будівельний паркан. Там повинна була бути церква парафії Блаженного Священномученика Симеона Лукача УГКЦ.

Натомість під час пікніка поблизу міського озера 31 березня небайдужі франківці, активісти та учасники російсько-української війни висадили сад, який назвали “Сквером воїнів Прикарпаття”.

Згодом представники міської ради, УГКЦ та активісти зустрілися на обговоренні щодо будівництва церкви на зеленій зоні біля міського озера.

“Архієпархія пропонує – нехай ділянка буде зеленим простором для воїнів, для діток і молодих сімей, але відкритим простором без жодних забудівель і це треба задокументувати, щоб подібні ситуації не повторювалися в майбутньому. Але ми не можемо залишити ту спільноту, якій обіцяли зробити ту будівлю (йдеться про рекреаційний центр духовно-емоційної реабілітації для християн – ред.). Ми хочемо, щоб це було людне місце. Нашим компромісом є те, щоб перенести на кілька метрів й зменшити висотність до 4 метрів й площу будівництва до 58 м2. Та на превеликий жаль, Божий дім називатиметься неприємним словом “МАФ”. Також разом з ініціативною групою готові облагородити територію”, – каже отець Віталій Максимів.

Активісти пропонували облаштувати наново зелену зону, яка б задовільнила потреби різних категорій. Проте, для церкви це тривалий процес й вони не вважають це доброю пропозицією.

Спільним рішенням щодо будови поруч скверу зустріч не завершилася. Отець Іван Стефурак запропонував провести спільну толоку у понеділок. Але тоді вона не відбулася через погіршення погоди.

Голова Івано-Франківської обласної ради та квартира у Лодоні

Голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич у 2023 році начебто придбав квартиру в елітному районі Лондона за  £1 150 000. Принаймні так стверджує проросійський блогер Анатолій Шарій.

Але при спробі знайти власника цієї ж квартири на сайті 192.com інформації у відкритому доступі немає. Тож скріношот в блозі Шарія не виглядає правдивим. 

Отримати офіційну інформацію з британського реєстру нерухомості можливо, але оплатити її можна лише з місцевої кредитної картки. Це відома проблема, яку нам допомогла вирішити колишня працівниця “Галки”, яка наразі мешкає на туманному Альбіоні. Як видно з реєстру квартиру 27 дійсно придбали у форматі лізхолд 2 червня 2023 року. Новими власниками стали Patrick Michael Christys та Emily Jane Carver. До речі Патрік (це саме він, адже на його сторінці згадана і дружина Емілі, – ред.) – ведучий вечірнього шоу на приватному новинному каналі GB News. 

Мовні інспектори Марцінківа

У вересні Руслан Марцінків анонсував створення громадської ініціативи “мовні інспектори”.

“Створення ініціативи із “мовними інспекторами” пов’язана зі збільшенням російської мови в Івано-Франківську”, – казав мер.

“Інспектори” на громадських засадах мають популяризувати мовні курси, слідкувати за дотримуванням законодавства в Івано-Франківську.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь прокоментував заяву Івано-Франківського міського голови, про те, що в місті будуть діяти “мовні інспектори”. Закликав не вдаватися до термінів, пов’язаних із російською пропагандою, таких як “мовні інспектори чи мовні карателі”.

А 25 жовтня у Франківську пройшла перша зустріч із мовними волонтерами. Їм видали спеціальні посвідчення, а декілька волонтерів одразу приступили інспектувати.

Тему “мовних інспекторів” підхопила російська пропаганда, провідні медіа стверджували, що в Івано-Франківську відмовилися від мовних патрулів, бо не знайшли в міському бюджеті коштів на організацію їхньої роботи. А ще – поширили інформацію про начебто побиття мовного інспектора в Івано-Франківську.

Згадала про “мовних інспекторів” і західна преса, яка назвала мера “одним із найколоритніших міських голів в Україні”. Найбільшу увагу ініціативі Марцінківа присвятили німецькі медіа, причому навіть першої величини: Süddeutsche Zeitung та Der Spiegel.

“В Івано-Франківську, на заході України переслідують людей, які розмовляють російською мовою, – пише Der Spiegel. – Волонтери повинні стежити, щоб менше говорили російською. А очільник міста має подальші плани”.

Будівництво “реабілітаційного центру” біля озера

2 серпня франківська міськрада зробила черговий крок до остаточної забудови озера: проголосували за оголошення інвестиційного конкурсу на будівництво реабілітаційного центру в межах вул. Гурика та центрального міського озера.

8 серпня Марцінків заявив, що забудувати зелену зону біля озера просили ЦМКЛ та “громадські організації учасників бойових дій”, проте не уточнив назву цих ветеранських організацій. 

Франківці натомість зібралися навколо ідеї створити Парк Ветеранів України й почали облагороджувати територію.

Згодом ініціатори забудови розповіли, що за проєктом має бути 20-25% нерухомості під реабілітацію, решта під комерцію.

12 серпня Волгін детально розповів, що, на його думку, не так з проєктом реабілітаційного центру поблизу міського озера.

За якийсь час між двома сторонами виникла бійка. Активіст Андріан Волгін дав ляпаса блогеру із Запоріжжя та став жертвою нападу противників – із відкритою травмою голови він та блогер потрапили у лікарню.

29 жовтня Івано-Франківська на сесії міська рада перенесла розгляд питання будівництва реабілітаційного комплексу в межах вулиці Гурика та міського озера. На що присутні проскандували “Ганьба”.

7 листопада комісія щодо будівництва у зеленій зоні біля франківського озера була ще на етапі створення.

А 14 листопада депутати Франківської міськради проголосували “за” скасування інвестиційного конкурсу на будівництво біля міського озера. Обговорювання тривало під оплески та вигуки “ганьба”.

Непрацюючий дитсадок за 40 мільйонів у Чорнолізцях

18 грудня 2021 року на сайті Івано-Франківської ОДА повідомили про відкриття садочка у Чорнолізцях Тисменицької громади, який звели у рекордний термін в рамках програми “Велике будівництво”. Будова рекордно довго, майже 2,5 роки, пустує і не приймає дітей.

Досі не відомо, коли й на чий на баланс стане будівля. Немає чітких дат і обіцянок, коли садок запрацює. 

Західне міжобласного територіального відділення АМКУ викрило змову на торгах між двома фірмами під час будівництва дитячого садка у Чорнолізцях. ПП “ДОБРОБУД ВВ” та ПП “СПЕЦБУДМОНТАЖ 111” узгоджували свої дії, щоб другий підрядник зміг отримати замовлення.

Як з’ясувала “Галка”, з 11 липня підрядник “СПЕЦБУДМОНТАЖ 111” перебуває у чорному списку АМКУ. Зокрема, компанію та її керівника притягали до відповідальності за несплату податків. Підприємство змінило вид діяльності, назву та керівника. Проте, новий керівник мав також проблеми із податковим обліком, та у суді відбувся усним попередженням.

Станом на 19 листопада садок все ще не відкрив свої двері для діток.

Бійка у ліцеї №21: учень побив однокласницю

9 травня поліція розпочала перевірку у ліцеї №21 Івано-Франківської міської ради через відео жорстокого побиття школярки, яке з’явилося в соцмережах. Відомо, що бійка була між дев’ятикласниками. Хлопець побив дівчину в приміщені школи. Через травми вона пішла до лікарні, але в поліцію не зверталася.

Наступного дня правоохоронці повідомили, що розпочали кримінальне провадження. Поліція встановили, що під час перерви в навчальному закладі учень 9 класу побив однокласницю. Підліток наніс щонайменше одинадцять ударів по тілу та обличчю 14-річної школярки. Інцидент на відео зафіксували однолітки та виклали його в мережу. 

Бійка на блокпості у Ворохті

Вранці 4 липня у Ворохті виник конфлікт між місцевими мешканцями з одного боку, та представниками Держприкордонслужби, які виставляли мобільний контрольний пункт і представниками ТЦК з іншого.

З відео, які поширюються мережею, помітно, що місцеві люди обурені людьми у військовій формі. Та після суперечки б’ють авто зі військовим всередині, яке здає назад. Після цього помітно військового, якого забризкали газовим балоном. 

Помічник начальника Чернівецького прикордонного загону Ігор Заруднєв повідомив “Галці”, що місцеві були невдоволені виставленим прикордонниками контрольним постом. Наразі пост прибрали. Постраждалих серед прикордонників немає.

В ОК “Захід” заявили, що “сьогодні жителі Ворохти почали конфлікт. Напали на військовослужбовця ТЦК та побили його машину”. Додають, що даний військовослужбовець був поранений у війні проти росії. І наголошують, що “військовослужбовці ТЦК будуть і НАДАЛІ перевіряти документи приїжджаючих осіб”. 

У секторі комунікацій ГУНП в Івано-Франківській області “Галці” повідомили, що до поліції поступило повідомлення про ДТП між двома машинами. На місці правоохоронці виявили близько 200 людей. ДТП поліція зафіксувала і складає адмінматеріали, травмованих немає. Заяв щодо нанесення тілесних ушкоджень наразі немає. Але поліція вивчає обставини конфлікту, що виник на місці. Наразі конфлікт вичерпаний, на місці нікого немає, кажуть у поліції.

В ході розслідування даного факту дев’яти чоловікам було повідомлено про підозру. Наразі стосовно п’яти з них обвинувальні акти передано до суду (ч. 2 ст. 296 КК України).

Курили в автобусі та побили чоловіка за зауваження: конфлікт з молодиками на маршруті №58

14 серпня у Франківську, в комунальному автобусі №58, невідомі молодики влаштували бійку. В автобусі перебували троє хлопців, які почали курити в салоні автобуса. Один із пасажирів зробив зауваження хлопцям, на що ті почали хамити у відповідь та розмахувати кулаками.

Після конфлікту, хлопці втекли з місця події. Коли приїхала поліція, двоє потерпілих написали заяви на нападників. Згодом поліція відкрила кримінальне провадження, а молодики вибачилися за інцидент:

“Вибачаюся за свої дії — вчинив неправильно. Приношу вибачення до громади та потерпілого. Це було на емоціях і я зовсім не бачив, як кричать маленькі діти, мені правда шкода, що вони так перелякалися. Я справді цього не хотів”, – звернувся до громади молодик.

Побиття військового у середмісті

11 вересня до поліції в Івано-Франківську зателефонував місцевий мешканець і повідомив про бійку між молодиками та чоловіком у військовій формі. Він зняв відео сутички і передав його слідчим. Поліцейські виїхали на місце події, знайшли свідків і потерпілого, який є 40-річним мешканцем Франківська, учасником бойових дій. Його доставили до медичного закладу. Медики діагностували в нього численні забої голови та тіла.

Також правоохоронці з’ясували, що в результаті сутички постраждав випадковий перехожий, який побачив побиття військовослужбовця та намагався заступитись за нього. Мешканця з тілесними ушкодженнями також доставили до лікарні.

Згодом поліціянти затримали фігурантів 26, 21 та 17 років. Стало відомо, що 26-річний зловмисник уже притягувався до кримінальної відповідальності за майновий злочин.

З’ясували, що в середмісті Івано-Франківська вони відпочивали та вживали спиртні напої. До них підійшов військовий та попросив кошти на власні потреби. Та на таке прохання молодики відреагували агресивно. Між ними та учасником бойових дій виник словесний конфлікт, який переріс у бійку.

У суді юнаки визнали провину. Обох визнали винними у правопорушенні за ч. 2 ст. 296 КК України. Їм призначили іспитовий строк на рік та зобов’язали періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації для актуалізації даних.

Головний “міграційник” Прикарпаття та перешкоджання роботі журналістів

На початку вересня слідчі Державного бюро розслідувань повідомили про підозру начальнику Управління державної міграційної служби Івано-Франківщини Сергію Саїву. Він нібито перешкоджав законній професійній діяльності журналістів.

У повідомленні не вказується посада підозрюваного, але джерела “Галки” інформують, що йдеться про Сергія Саїва, керівника управління, який є депутатом Івано-Франківської обласної ради від “Слуги Народу”.

“У липні 2024 року журналісти одного з інформаційних агентств, виконуючи свої професійні обов’язки, прибули до готельно-розважального комплексу на Івано-Франківщині, щоб взяти коментар у посадовця щодо великих статків членів його родини. Вони представилися, тримаючи в руках мікрофон з написом назви агентства і відеокамеру, почали записувати відео. Натомість підозрюваний не дав відповіді на питання журналістів та вдарив рукою по відеокамері, яка була в руках оператора, пошкодивши її”, – пишуть на сайті ДБР.

Закриття університетської стоматклініки на стометрівці 

31 жовтня стало відомо, що в Університетській клініці Івано-Франківського національного медичного університету, що на стометрівці, будуть скорочення. Йшлося про 242 працівників. Відповідне рішення прийняв ректор медичного університету Роман Яцишин.

Цього ж дня у коментарі “Галці” ректор розповів, що університетська клініка (на Короля Данила та стоматологічна клініка на вулиці Незалежності) з 1 січня 2025 року перейде на нову модель фінансування за програмами медичних гарантій Національної служби здоров’я України (НСЗУ). Саме тому частина лікарів та медпрацівників потрапляють під скорочення.

“242 працівників ми попереджаємо про ймовірне скорочення, а далі будемо формувати новий штатний розпис і пропонувати їм посади. Ми хочемо зберегти всіх наших працівників і продовжити з ними співпрацю, проте структура клініки та кількість посад залежатимуть від обсягу фінансування, яке забезпечить НСЗУ за підписаними пакетами”, – зазначив тоді ректор.

Яцишин зазначив, що перехід університетської клініки на нову модель фінансування є необхідним кроком у процесі реформування системи охорони здоров’я в Україні. Ректор упевнений, що ці зміни дозволять підвищити ефективність роботи клініки та залучити більше пацієнтів, адже фінансування тепер залежатиме від кількості та якості наданих послуг.

Скандал в автобусі та ідея Марцінківа перевіряти ВПО

18 грудня у Франківську в автобусі №40 пасажирка відмовилась оплатити проїзд, ображала людей, називала їх “бандерівцями” та виправдовувала дії Путіна. Кондукторка викликала поліцію. Як повідомили правоохоронці, торік жінка уже потрапляла в поле зору поліції. Тоді за рішенням суду їй було призначено примусові заходи медичного характеру. Згодом слідчи розпочали кримінальне провадження, а також призначили необхідні експертизи.

Наступного дня Марцінків висловив переконання, що в цій ситуації йдеться не про медичні показники, а про прояв сепаратизму.

“Те, що вона сказала, це може бути один з елементів сепаратизму, і потрібно перевіряти тих людей, які переїхали, і які могли мати подібні думки та працювати на ворога. Просто скидати на те, що ця жінка неадекватна, я б цього не робив”, – наголосив Марцінків.

Вислів мера викликав жваве обговорення у мережі, дехто з коментаторів цікавилися: “Так, а Руслана Романовича хтось перевірив? Він же теж переїхав до міста. (ред. Руслан Марцінків є уродженцем Чернігівщини)”.

Скандал через російську у франківському медичному університеті

16 листопада студент ІФНМУ Денис Дудко у своєму Instagram повідомив, що його викладач проводив заняття російською мовою, попри зауваження перейти на українську. Йдеться про В’ячеслава Ботєва, асистента однієї з кафедр. Автор допису повідомив, що чоловік заявив студентам, що є з Донецька, тому йому зручно спілкуватися російською. В мережі чимало студентів висловили підтримку викладачу. 

Прокоментував інцидент і Марцінків. Він наголосив на неприпустимості використання російської мови в освітньому процесі під час війни та закликав до рішучих дій.

Через два дні в університеті повідомили, що викладач написав заяву про звільнення з роботи за власним бажанням, письмових пояснень щодо ситуації, яка склалася, не надав.

ДТП за участі пʼяного чиновника Віталія Матешка

30 липня у Франківську по вулиці Вовчинецькій трапилася ДТП. Автівка в’їхала у паркан. “Галці” стало відомо, що її фігурантом є директор департаменту молодіжної політики та спорту Віталій Матешко.

За матеріалами справи, ввечері того дня чиновник за кермом Volkswagen Tiguan в стані алкогольного сп’яніння врізався в паркан приватного будинку. Коли прибули правоохоронці, водій спробував втекти з місця пригоди. Під час затримання він вдарив одного з поліціянтів

Про автопригоду з нетверезим чиновником мер Руслан Марцінків дізнався від “Галки”. На запитання видання щодо цієї події очільник міста відповів, що у мерії наразі не ухвалювали жодних рішень стосовно Віталія Матешка.

“Як мені відомо, ще апеляційний суд розглядає. До цього рішення не будемо ухвалювати. Після завершення судів розглянемо це питання”, – сказав Марцінків.

У грудні Івано-Франківська міська рада проголосувала за злиття двох департаментів, зокрема Депратаменту молодіжної політики та спорту, який очолював Матешко. Нова структура має назву Департамент молодіжної політики та спорту, розвитку територій і роботи з внутрішньо переміщеними особами. Нею керуватиме заступник Марцінківа Віталій Федорів.

Стрілянина на АЗС у центрі міста

30 вересня у Франківську сталася стрілянина на вулиці Незалежності. Потерпілого – 21-річного мешканця Харківщини доправили до лікарні із тілесними ушкодженнями. Слідство встановило, що підозрюваний під час конфлікту вистрілив у чоловіка, який опівночі разом із компанією гучно слухав музику через колонку. 

Побив перехожу-пенсіонерку у Калуші

15 грудня посеред вулиці невідомий чоловік декілька разів вдарив перехожу жінку. Йдеться про 72-річну мешканку Калуша. До медзакладу пенсіонерка не зверталась. Поліцейським повідомила, що претензій до нападника немає.

Нападником виявився 25-річний мешканець Калуського району. Правоохоронці зʼясували, що напередодні між потерпілою та нападником відбувся конфлікт через збір макулатури.

Конкурс на посаду керівника “Комфортного дому”

У липні Марцінків призначив на посаду керівника “Комфортного дому” колишнього поліціянта та ветерана Андрія Тірона.

Після розголосу публікації Галки та Мирона Дмитрика, 24 липня мер Руслан Марцінків передумав призначати нового директора “Комфортного дому” та начебто оголосив конкурс. Серед вимог: добре знати англійську, володіти Word, Excel, PowerPoint і мати позитивну ділову репутацію

Виконуючим обов’язки директора на цей час було призначено Василя Білика. На цій посаді він пробув лише кілька днів. 

Попри начебто оголошений конкурс колективу КП “Комфортний дім” таки представили колишнього поліціянта та військового Андрія Тірона як нового керівника. 

Також Держаудитслужба виявила у КП “Комфортний дім” порушення на мільйони та неефективні управлінські рішення.

Наразі конкурс продовжили.

Пройтися новим мостом у Пасічній не вийшло

Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків обіцяв, що до кінця 2024 року зʼєднають дві частини моста-довгобуда через річку Бистриця на Пасічній. Проте станом на 31 грудня обіцянка мера не справдилася — пройти мостом неможливо.

Нагадаємо, що 3 жовтня в ефірі радіо “Західний полюс” мер Франківська Руслан Марцінків заявив, що будівництво мосту продовжується. Він розповів, що до кінця 2024 року планується встановлення металевих конструкцій для з’єднання двох частин мосту. Як він тоді зазначив, що наразі вже були доставлені перші залізні балки для будівництва.

“Надіюся, що до кінця цього року ми міст з’єднаємо і приступимо до упоряджувальних робіт, щодо нього. Тоді по ньому, принципі, можна буде пройтися”, – сказав тоді Марцінків.

Згодом мер скаржився, що добудувати міст на Пасічній не дає Держказначейство, яке “не пропускає фінансування” та затримує його на пів року. У відповідь на запит “Галки” у Держказначействі спростували слова Марцінківа, та зазначили, що платежі виконують у термін від 1 до 30 днів.

“Станом на 01.12.2024 року в управлінні Казначейства відсутні платіжні інструкції Фінансового управління Івано-Франківської міської ради на «перерахування надходжень бюджету розвитку на проведення робіт з будівництва моста та транспортної розв’язки»”, – йшлося у відповіді.

Через кілька днів після цього мер повідомив, що запити “деяких медіа” допомогли прискорити платежі за будівництво мосту на Пасічну.

31 грудня 2024 року “Галка” завітала на будівництво моста, дві його частини все ще не зʼєднання. І якщо порівняти з фотографіями від жовтня цього року, то очевидних змін мосту майже немає. Додамо, що тепер вартість мосту становить 1,3 млрд грн. І тепер мер обіцяє, що забезпечити пішохідне сполучення новим мостом вже навесні 2025 року.





Galka.if.ua

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини