Обраний президент США Дональд Трамп провів у Флориді пресконференцію і зробив кілька заяв, які зворохобили світ. Зокрема Трамп відмовився виключити можливість застосування військової сили для встановлення контролю США над Панамським каналом і Гренландією. Що ж Трамп сказав про війну в Україні, яку вже майже три роки веде Росія? І чим схвилював усю Канаду?
Радіо Свобода наводить тези зі сказаного Дональдом Трампом та офіційні реакції на них.
Обраний президент США Дональд Трамп 7 січня провів пресконференцію у своєму маєтку Мар-а-Лаго у Флориді. Він зробив багато резонансних заяв.
Україна: завершення війни
Трамп заявив, що він дуже хоче побачити переговори з Росією про припинення війни проти України невдовзі після його повернення до Білого дому.
Однак Трамп не уточнив, коли саме ці переговори можуть початися.
Обраний президент США вважає, що російська війна в Україні «значно складніша» тепер, ніж раніше, а «війна може ескалувати значно гірше, ніж це є зараз».
Він наголосив, що втрати на війні катастрофічні, а також назвав ситуацію, яка склалася, «фіаско Байдена», критикуючи політику адміністрації президента США Джо Байдена стосовно України та Росії.
Дональд Трамп вкотре повторив свою тезу, що війна РФ проти України – це «війна, якої не повинно було бути, і якби він був президентом, цієї війни не було б».
Десь посеред шляху Байден сказав: «Ні, вони повинні мати можливість приєднатися до НАТО. А, отже, у Росії опиниться хтось прямо на порозі, і я можу зрозуміти їхні почуття з цього приводу
Також, на думку Трампа, «великою частиною проблеми» є те, що нібито Байден порушив домовленість з Росією, що Україна не може приєднатися до НАТО:
«Великою частиною проблеми було те, що Росія протягом багатьох-багатьох років, задовго до того, як Путін це сказав, не хотіла, щоб Україна була залучена до НАТО, – сказав Трамп. – Вони говорили про це, ніби це була свого роду усталена домовленість. І десь посеред шляху Байден сказав: «Ні, вони повинні мати можливість приєднатися до НАТО. А, отже, у Росії опиниться хтось прямо на порозі, і я можу зрозуміти їхні почуття з цього приводу».
На запитання, коли Трамп планує зустрітися з російським лідером стосовно війни, він відповів:
«Я не можу вам цього сказати, але я знаю, що Путін хотів би зустрітися. Я не вважаю таку зустріч доцільною до 20 січня, що мені не подобається насправді, бо щодня гине багато людей, молодих людей, солдатів».
Реакції
Насправді, нагадують українські оглядачі, Україна мала позаблоковий статус аж до грудня 2014 року.
На момент порушення Росією територіальної цілісності України через анексію Криму (кінець лютого 2014 року) і розпалювання гібридної війни на Донбасі Україна була позаблоковою державою, що означає неучасть у будь-яких військово-політичних союзах, зокрема відмову від інтеграції до НАТО.
І лише 23 грудня 2014 року парламент ухвалив закон Про внесення змін до деяких законів України щодо відмови України від здійснення політики позаблоковості.
А 7 лютого 2019 року Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до Конституції України (щодо стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору)».
Президент України Володимир Зеленський на зустрічі з міністеркою закордонних справ Фінляндії Еліною Валтонен прокоментував заяву Дональда Трампа.
Він наголосив, що не варто робити висновки про політику США в цьому питанні, зазначивши, що Україні потрібні конкретні гарантії безпеки.
«Пам’ятаєте, Україні сказали, що системи Patriot можуть бути і є тільки в країнах НАТО? Зараз треба робити все, щоб Україна отримала гідні наших людей гарантії безпеки, які могли б зупинити Путіна», – наголосив Зеленський.
Натомість, набагато різкіше прозвучала заява-реакція на слова Дональда Трампа від українського МЗС.
«Право українського народу на існування не є російським «безпековим занепокоєнням». Право України на визначення власного майбутнього не є російським „безпековим занепокоєнням». Це сама Росія є найбільшим безпековим занепокоєнням для світу», – йдеться у заяві МЗС.
Щодо термінів завершення війни, то як зазначила голова комітету з питань верховенства права Національної асоціації адвокатів України Марина Ставнійчук: «Президент Трамп вважає за необхідне вирішити питання безпідставної агресії РФ проти України! І це головне. Це його світова місія!».
Президент Трамп вважає за необхідне вирішити питання безпідставної агресії РФ проти України! І це головне
«Хто вважав, що це можна зробити легко, той помилявся. У передвиборчій агітації завжди важлива сама обіцянка, постановка проблеми, строки мають значення, але вони – не ключові. Трамп не міг під час виборчої кампанії сказати, що це не буде швидко. Однак реалії зумовлюють його розуміння ситуації. Поступово ситуація прояснюється», – написала Ставнійчук на своїй сторінці у Facebook.
Українські офіційні особи висловлювали стурбованість, що будь-які поспішно організовані переговори можуть дозволити Росії утримати захоплену нею територію України, а також дадуть російським військам час на відновлення та реорганізацію. Також здатність України стримувати російську агресію напряму залежить від того, чи продовжить адміністрація Трампа підтримувати Україну.
А міністр закордонних справ України Андрій Сибіга 7 січня повідомив, що запланований на перші дні січня візит в Україну спецпредставника Трампа з питань України та Росії Кіта Келлога перенесли. Келлог, якому ймовірно Трамп доручив домовлятися про переговори про припинення вогню, раніше заявляв, що так переговори можуть розпочатися, коли Трамп вступить на посаду. У грудневому інтерв’ю Fox News Кіт Келлог навіть сказав, що війну можна «завершити впродовж наступних кількох місяців».
Канада, «губернатор» і «дівчинка»
Що сказав Трамп?
Обраний президент США Дональд Трамп на своїй соціальній платформі Truth Social 7 січня опублікував карти, на яких Канада зображена як частина США.
Але на пресконференції 7 січня він сказав, що не використовуватиме для цього військову силу, а покладатиметься на економічну. Зокрема він казав, що знизив би податки для громадян Канади на 60%, якби країна стала 51-м штатом Америки.
Напередодні у своїй соцмережі Truth Social Трамп вкотре запропонував Канаді стати 51-м американським штатом. Приводом стала заява прем’єр-міністра Джастіна Трюдо про те, що він збирається піти у відставку.
Багатьом людям у Канаді подобається бути 51-м штатом
«Багатьом людям у Канаді подобається бути 51-м штатом. Сполучені Штати більше не можуть терпіти величезні торговельні дефіцити і субсидії, які потрібні Канаді, щоб залишатися на плаву. Джастін Трюдо знав про це і подав у відставку», – йдеться у дописі Трампа.
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо 6 січня оголосив, що йде з посади лідера Ліберальної партії. Він залишиться на посаді прем’єр-міністра доти, поки не визначиться кандидатура, яка замінить його. Урядова криза в Канаді почалася наприкінці минулого року. 16 грудня пішла у відставку міністерка фінансів Канади Христя Фріланд. Її конфлікт із Трюдо загострився внаслідок полеміки навколо можливого запровадження тарифів із боку Сполучених Штатів Америки.
А Дональд Трамп ще у своєму привітанні з Різдвом у соцмережі Truth Social, писав:
«Щасливого Різдва всім… Також губернатору Канади Джастіну Трюдо, чиї податки для громадян занадто високі, але якщо Канада стане нашим 51-м штатом, їхні податки будуть знижені більш ніж на 60%, їхній бізнес одразу ж подвоїться, і вони будуть захищені у військовому плані, як жодна інша країна в світі».
Трамп почав жартівливо називати Трюдо «губернатором» після зустрічі з лідером Канади щодо зниження податків на імпорт канадських товарів.
Дональд Трамп пригрозив запровадити 25-відсоткові тарифи на канадські товари і звинуватив Оттаву у нездатності вирішити питання торгівлі та імміграції.
Під час вечері з премʼєр-міністром Трамп, немовби жартома, сказав, що Канада просто може приєднатися до Сполучених Штатів як 51-й штат, а Трюдо залишиться на посаді губернатора.
Які реакції?
Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі наголосила, реагуючи на заяви Трампа, що вони демонструють «повне нерозуміння того, що робить Канаду сильною країною» обраним президентом США.
У свою чергу, прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо написав 7 січня у соцмережі X, що «немає жодного шансу на те», що Канада стане частиною США.
…переваги від того, що ми є одне для одного найбільшими партнерами у питаннях торгівлі і безпеки
«Немає жодних шансів, що Канада стане частиною Сполучених Штатів. Працівники й громади обох наших країн мають переваги від того, що ми є одне для одного найбільшими партнерами у питаннях торгівлі і безпеки», – зазначив Трюдо.
Під цим постом американський мільярдер Ілон Маск, якого Трамп планує призначити співголовою «Департаменту ефективності уряду» в своїй новій адміністрації, залишив образливий коментар щодо премʼєра Канади.
«Дівчинко, ти більше не губернатор Канади, тож не має значення, що ти кажеш», – написав Ілон Маск у коментарі під постом Трюдо.
Гренландія
Що сказав Трамп?
Обраний президент США Дональд Трамп поставив під сумнів право Данії на контроль над Гренландією і заявив, що в Копенгагені мають від нього відмовитись.
Ми потребуємо Гренландію для нашої національної безпеки
«Люди навіть не знають, чи є в Данії законне право на Гренландію. А якщо є, то їм слід від нього відмовитись, бо ми потребуємо Гренландію для нашої національної безпеки. Я говорю про захист вільного світу… Гляньте назовні: всюди китайські кораблі, всюди російські кораблі. Ми не дозволимо цьому статися», – заявив Дональд Трамп 7 січня 2025 року.
Новообраний президент США додав, що люди Гренландії, ймовірно, проголосували б за незалежність чи приєднання до Сполучених Штатів.
Раніше того ж дня до Гренландії прибув син Трампа – Дональд Трамп-молодший. До столиці, міста Нуук, він прилетів на літаку свого батька «Trump Force One».
«Гренландія любить Америку і Трампа!» – написав Трамп-молодший на платформі Х (раніше відомій як Twitter).
Реакції Гренландії, Данії, Франції…
Премʼєр-міністерка Данії Метте Фредеріксен, реагуючи на сказане Дональдом Трампом, ще раз наголосила в коментарі телеканалу TV2, що Гренландія не продається.
«Серед гренландців існує велика підтримка того, що Гренландія не продається і не буде продаватись в майбутньому», – сказала Фредеріксен.
Гренландія не продається і не буде продаватись в майбутньому
Водночас, як передає Голос Америки, премʼєр-міністерка Данії підкреслила, що США є найважливішим та найближчим союзником Данії. І додала, що вона не вірить, що Сполучені Штати застосують військовий чи економічний тиск, щоб отримати контроль над Гренландією.
«Я не можу собі уявити, що ми до цього дійдемо, – сказала Фредеріксен. – Гадаю, що ми повинні зосередитися на тому, щоб продовжувати вести справи один з одним і робити це належним чином».
Напередодні медіа повідомляли, що король Данії вперше за 500 років затвердив зміну офіційного герба держави, виділивши на ньому більше місця символам Гренландії та Фарерських островів. Обидві території є автономними одиницями у складі Королівства Данія. Таким чином, як припускають журналісти, Данія підкреслює важливість та невідʼємість цих територій для себе.
Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро, як повідомляє Reuters, теж прокоментував заяви обраного президента США Дональда Трампа щодо Гренландії.
Ми – сильний континент
«Звичайно, це не варіант, що Європейський Союз дозволить іншим країнам світу атакувати свої суверенні кордони, ким би вони не були. Ми – сильний континент», – сказав Барро.
Він наголосив, що такі атаки неприпустимі від жодної із країн.
«Гренландія – автономія Данії і є територією ЄС. Не може бути й мови про те, щоб ЄС дозволив будь-якій іншій країні у світі, хто б це не був…, атакувати свої суверенні кордони», – заявив він.
Водночас очільник французької дипломатії додав: він не вважає, що США насправді планують вторгнення на Гренландію.
Уряд Німеччини теж відреагував на заяви обраного президента США Дональда Трампа щодо Гренландії та Канади і наголосив, що потрібно уникати силової зміни кордонів.
Разом із тим, гренландський премʼєр-міністр Муте Егеде у своєму новорічному зверненні говорив про необхідність «усуненням перешкод для співпраці, які ми можемо назвати кайданами колоніальної епохи».
«Наше співробітництво з іншими країнами та наші торговельні відносини не можуть і надалі відбуватися лише через Данію», – сказав лідер Гренландії.
Щодо поїздки сина Дональда Трампа до Гренландії, то гренландські посадовці наголосили, що ця поїздка не носить офіційного характеру.
«Цей візит є приватним, і уряд Гренландії це поважає. Тож у нас не буде жодної реакції на це. Наша країна відкрита до відвідин», – заявив у коментарі CBS News Мініннгуак Кляйст, постійний секретар Міністерства закордонних справ Гренландії.
Гренландія, найбільший острів у світі, населення якого через суворість клімату нараховує лише 57 тисяч людей. До 1979 року острів був данською колонією, допоки не отримав автономію із власним парламентом. Від 2009 року в акті про самоврядування Данія визнала невідʼємне право гренландського народу на самовизначення та розширила автономію країни. Але формально острів залишається територією Данії, а Копенгаген здійснює контроль над зовнішньою та оборонною політикою Гренландії.
Незважаючи на значні запаси корисних копалин та мінеральних ресурсів, Гренландія покладається на cуттєву фінансову допомогу Копенгагена та щорічні субсидії від данського уряду.
На Гренландії розміщена військова база США.
Повідомлення про те, що президент США Дональд Трамп хоче придбати Гренландію, вперше з’явилось у Wall Street Journal у 2019 році за першої каденції Трампа. І загалом, як пишуть оглядачі, ця ідея є приголомшливою, але не новою.
Панамський канал
Що сказав Трамп?
Дональд Трамп розкритикував рішення 39-го президента США Джиммі Картера повернути Панамі у 1999 році контроль над Панамським каналом.
Трамп вважає, що Китай «незаконно експлуатує» Панамський канал.
Формально Китай не контролює і не управляє каналом, але дочірня компанія CK Hutchison Holdings, що базується в Гонконзі, вже давно управляє двома портами, розташованими на Карибському і Тихоокеанському входах до каналу.
На пресконференції у Дональда Трампа запитали, чи виключає він можливість застосування військового примусу щодо Гренландії і Панамського каналу.
«Ні, я не можу дати таких гарантій. Але можу сказати одне: нам потрібні ці території для економічної безпеки», – відповів обраний президент США.
Реакція Панами
Уряд Панами відреагував на заяви новообраного президента США Дональда Трампа щодо його намірів взяти контроль над Панамським каналом.
Суверенітет нашого каналу не підлягає обговоренню
«Суверенітет нашого каналу не підлягає обговоренню. Єдині руки, які контролюють канал, – це панамські руки, і так буде завжди», – заявив на пресконференції міністр закордонних справ Хавʼєр Мартінес-Ача.
Фактично Трамп повторив 7 січня свою попередню заяву щодо бажання відновити контроль США над Панамським каналом. Президент Панами Хосе Рауль Муліно відповів, що «кожен квадратний метр каналу належить Панамі і належатиме надалі», на що Трамп написав у пості: «Подивимося!»
Панамський канал – один з найважливіших торговельних шляхів у світі. Він з’єднує Панамську затоку Тихого океану з Карибським морем і Атлантичним океаном. Будували судноплавний канал під егідою США, коли сама Панама була фактично під їхнім протекторатом. Офіційно Панамський канал запустили 12 червня 1920 року. США контролювали канал до 31 грудня 1999 року, після чого він був переданий уряду Панами.
Наскільки все серйозно?
Російська служба Радіо Свобода зібрала реакції на слова Трампа, які пролунали у США, а також неофіційні, цитовані ЗМІ, думки радників обраного президента США щодо того, як оцінювати сказане.
Лідер демократів у Палаті представників Конгресу США Хакім Джефріс вирішив прокоментувати висловлювання Дональда Трампа на тлі дуже стриманої реакції американських політиків.
«Демократи сфокусували увагу на тому, як знизити високу вартість життя в Америці. А не на вторгненні в Гренландію», – написав він на своїй сторінці в соціальній мережі X.
Американські коментатори – близько знайомі ще за часів першого президентського терміну з любов’ю Дональда Трампа до епатажних заяв, наприклад, про те, що він змусить Мексику заплатити за спорудження стіни на американсько-мексиканському кордоні, – не впевнені, чи варто ставитися до ідей щодо Гренландії і Панамського каналу як до вже визначених планів майбутньої адміністрації обраного президента США. Як навряд чи можна серйозно ставитися до ідеї Трампа про приєднання Канади до США чи перейменування Мексиканської затоки на Американську.
Як погоджується більшість експертів, інтерес Трампа до Гренландії та Панамського каналу зрозумілий. Гренландія займає стратегічне становище, острів має значні запаси корисних копалин, з цих причин ідея придбання Гренландії неодноразово серйозно обговорювалася у Сполучених Штатах, починаючи з ХІХ століття.
Що стосується Панамського каналу, китайські компанії контролюють порти при вході в канал і на Атлантичному, і Тихоокеанському узбережжях, вони активно інвестують у розвиток інфраструктури каналу, що давно тривожить Вашингтон. Проте Сполучені Штати мають достатньо інструментів, щоб забезпечити свої інтереси і в Гренландії, і в Панамі, не вдаючись до погроз застосування зброї щодо держав – близьких союзників, кажуть експерти.
Наприклад, між США та Данією укладений договір, що надає Сполученим Штатам виняткові права на забезпечення безпеки Гренландії, де розташована космічна база Пітуффік. У Панамі є база підтримки американського флоту.
Заяви Трампа, швидше за все, відображають його уявлення про те, що навіть найближчі союзники експлуатують Сполучені Штати, що США нічого не отримали в обмін на передачу Панамського каналу Панамі, що Китай відтісняє Америку у Західній півкулі, пише The Wall Street Journal. Але, на думку газети, втілення навіть деяких ідей, висловлених Трампом на пресконференції, майже неймовірне. Вона цитує людей, близьких до Трампа, які кажуть, що заяви обраного президента потрібно розглядати в контексті підготовки до важких переговорів із давніми союзниками Вашингтону.
Радники Трампа визнають, що придбання Гренландії Сполученими Штатами навряд чи можливе, але розраховують на значне збільшення військової присутності США на острові, різке зростання інвестицій, американського впливу задля протистояння спробам китайської та російської експансії в арктичному регіоні.
Йдеться про укладення угоди про вільну асоціацію, яка надасть США додаткові права у Гренландії, зберігши нинішній статус острова як данської території.
Щодо Панамського каналу, то, за словами радників, адміністрація Трампа спробує переконати керівництво Панами повернути контроль над каналом Сполученим Штатам в обмін на значні економічні вигоди: приєднання до торговельних договорів Сполучених Штатів, масштабні американські інвестиції в економіку Панами.
Критики Дональда Трампа переконані, що навіть якщо обраний президент «не виношує» планів територіальної експансії, подібні заяви матимуть вплив.
«Якщо наші найближчі союзники та партнери втратять до нас довіру, з цього нічого доброго не вийде, – каже колишній сенатор-республіканець та міністр оборони Чак Гейгель. – Китай та Росія дивляться на все це і кажуть: «Продовжуйте висловлюватися, пане Трамп!»
Серед інших сенсаційних реплік Дональда Трампа під час пресконференції у вівторок було його зізнання, що він розуміє «почуття Росії», яка постійно говорила про те, що не хотіла співпраці НАТО з Україною. Він поклав провину на президента Байдена за те, що той, за словами Дональда Трампа, заявив, що Україна має мати право бути в НАТО.
Насправді ідея вступу України до НАТО не була підтримана альянсом на саміті у Бухаресті у 2008 році, а на момент нападу Росії на Крим і початку гібридної агресії на Донбасі, Україна мала позаблоковий статус, закріплений у Конституції.