3.7 C
Kyiv
П’ятниця, 10 Січня, 2025

Гельмінти у котів: симптоми, лікування, небезпека для людини | Про Все
(provce.ck.ua)

Найпопулярніші

Гельмінти у котів: симптоми, лікування, небезпека для людини | Про Все  (provce.ck.ua)

Гельмінти, або глисти у котів – поширена проблема, з якою стикаються навіть ті господарі, чиї улюбленці ніколи не виходять на вулицю. Якщо не вживати жодних заходів, паразити можуть суттєво вразити здоров’я тварини, призвести до важких ускладнень і навіть летальних наслідків. І так, деякі види глистів тварини можуть передавати людині.

Заразитися гельмінтами кішка може у різний спосіб. Наприклад, якщо проковтне заражених комах (мух або бліх) або з’їсть непроварене чи сире м’ясо та рибу. Досить часто власники тварин вдаються до заморожування м’яса, вважаючи, що цього достатньо аби вбити паразитів, які можуть знаходитися у ньому. Насправді ж, більшість яєць глистів спокійно витримують температуру до мінус шістдесяти градусів. Тож, навіть заморожені м’ясо і риба, якщо вони заражені, будуть також небезпечні для тварини. Яйця глистів улюбленець може так само проковтнути, випивши води з річки або калюжі, з’ївши траву надворі або просто обнюхуючи взуття господаря, який прийшов з вулиці.

Ознаки зараження глистами

Більшість гельмінтозів у котів безсимптомні. Тобто, інвазія не проявляється порушенням загального самопочуття тварини. Наявність тих чи інших симптомів появи в організмі глистів обумовлюється ступенем зараження, тобто кількістю паразитів в організмі кота. Крім того, зазвичай тварина може бути заражена відразу кількома видами гельмінтів, що теж значно ускладнює діагностику. При сильній інвазії, особливо у маленьких кошенят, можуть спостерігатися наступні ознаки глистів:

  • діарея;
  • закреп;
  • втрата ваги;
  • сильне здуття при загальному виснаженні;
  • неприємний запах із рота;
  • тьмяна шерсть;
  • нестійкі випорожнення (при однаковому раціоні тварина ходить то оформленими фекаліями, то має діарею);
  • тварина «їздить» тазом через анальну сверблячку;
  • відсутність апетиту чи, навпаки, підвищений апетит (при цьому маса тіла знижується);
  • сильна млявість, слабкість;
  • кров чи слиз у калі;
  • наявність живих або мертвих гельмінтів або їх яєць у калі;
  • часте блювання, наявність гельмінтів у блювотних масах.

Важливо усвідомлювати, що наведені ознаки глистів у кота можуть також супроводжувати багато інфекційних та неінфекційних захворювань, тому застосовувати антигельмінтні препарати без призначення лікаря слід з обережністю.

Профілактика

Оскільки шляхів та джерел зараження тварин гельмінтами безліч, необхідно дотримуватися деяких правил, що допоможуть запобігти інвазії:

  • ніколи не давати тварині сирі рибу та м’ясо, їх потрібно ретельно проварювати;
  • проводити профілактику гельмінтів не рідше, ніж один раз на 3 місяці (особливо це стосується особин, що гуляють на вулиці). Якщо тварин кілька, їх потрібно обов’язково обробляти одночасно;
  • зберігати взуття для вулиці у закритих шафах;
  • обробляти котів препаратами проти бліх, адже блохи є одними з переносників глистів.

Якщо є підозра на зараження кота глистами, слід здати аналіз калу на гельмінтів.

Лікування 

Лікування гельмінтозів у котів, що мають клінічні прояви (тобто зовнішні симптоми – діарею, блювання, закреп тощо), або при особливих станах (вагітність, лактація) необхідно проводити виключно під контролем ветеринара. При безсимптомному перебігу можливе застосування протигельмінтних препаратів широкого спектру дії, рекомендованих для профілактичного застосування. Препарати від глистів існують у різних лікарських формах – суспензії, таблетки, краплі на холку. Різниця лише у діючих речовинах та зручності обробки у конкретному випадку. Обробку котів потрібно проводити згідно інструкції, перед тим обов’язково вимірявши вагу тварини для коректного розрахунку дози. 

Важливо пам’ятати, що котам підходять не всі діючі речовини, які використовують для собак. Більше того, деякі речовини, які підходять для псів, можуть мати летальні наслідки для котів. Те саме стосується і використання препаратів для людей.

Глисти від кота до людини

Насправді у людини з твариною практично немає “спільних” глистів — таких, що могли б передаватися напряму. Більшість видів, навіть якщо і потрапить в організм людини, то загине чи залишить його. Проте, існують також котячі та собачі токсокари, які є справді небезпечними для людини. Але це геогельмінт — паразит, якому для того, щоб заразити когось, треба побути у ґрунті приблизно тиждень. 

Через різницю кислотності шлункового соку, температури тіла, звичок харчування котів і собак ймовірність інфікування людини глистами від тварини мізерно мала, але все-таки вона є. Тож, не варто нехтувати елементарними правилами гігієни.

Реклама