-5.2 C
Kyiv
Субота, 14 Грудня, 2024

WSJ опублікувала проєкт мирної угоди між Україною та РФ від квітня 2022 року
(www.radiosvoboda.org)

Найпопулярніші

Газета The Wall Street Journal опублікувала проєкт мирних угод між Росією та Україною, який обговорювався у квітні 2022 року – після переговорів російської та української делегацій, що відбулися наприкінці березня у Стамбулі.

Документ, який аналізує видання, датований 15 квітня 2022 року, тобто вже після візиту до Києва на той момент прем’єра Великобританії Бориса Джонсона, якого російська влада звинуватила у зриві угод.

Проєкт, зокрема, включав зобов’язання України відмовитися від прагнення вступити до НАТО і зберігати нейтральний статус. При цьому, заборони на вступ України до ЄС документ не містив.

У тексті також йшлося про скорочення української армії до певних розмірів, проте сторони мали різне бачення того, до яких саме. Росія наполягала на її чисельності у 85 тисяч військових, 342 танків, 519 артилерійських гармат. Україна, як стверджується, була згодна на 250 тисяч військовослужбовців, 800 танків та 1900 артилерійських гармат.

Передбачалася також заборона на розміщення в Україні іноземних військових та озброєння, включаючи ракетне.

Читайте також: «Якщо ви виженете Росію з усієї своєї території, вона все одно лишатиметься серйозною загрозою» – Френсіс Фукуяма

Документ передбачав також збереження анексованого Криму під російським контролем без формальної відмови від суверенітету над ним з боку України. Майбутнє частин Донецької та Луганської областей, які перебували під російським контролем до 24 лютого 2022 року, мало бути визначено в ході переговорів президентів двох країн. Про статус інших окупованих Росією територій у документі не йшлося – раніше неодноразово стверджувалося, що передбачалося виведення російських військ звідти та повернення територій під контроль України.

Росія висувала ще низку вимог, з якими Україна не була згодна. Йшлося про розширення офіційного використання російської мови в Україні, відмову від розслідувань ймовірних воєнних злочинів в Україні, а також скасування всіх санкцій. Київ також не був згоден з тим, щоб будь-яка з країн-гарантів безпеки України (до яких повинна була увійти і Росія) мала б право вето: у Києві вважали, що це може розв’язати Росії руки для нової агресії в майбутньому.

Як стверджує WSJ, переговори тривали до червня 2022 року та припинилися з ініціативи України. У Москві раніше стверджували, що переговори завершилися вже у квітні.

Коментуючи публікацію, речник Кремля Дмитро Пєсков сказав, що Москва не хотіла б оприлюднення документа і що зараз, у разі відновлення мирних переговорів, умови Росії вже будуть іншими – оскільки відтоді вона оголосила про анексію чотирьох українських регіонів. Українська влада публікацію не коментувала.

Обидві сторони раніше визнавали, що у Стамбулі та через деякий час після стамбульських переговорів обговорювалися умови можливої мирної угоди. Російська влада звинувачувала Україну та її західних союзників, особливо Великобританію, у зриві домовленостей.

У листопаді минулого року глава української делегації Давид Арахамія розповів, що головною вимогою Москви був нейтралітет України. За його словами, українська сторона відмовилася від угоди з двох причин: по-перше, для цього потрібно було змінити Конституцію, оскільки в ній закріплено прагнення України вступити до НАТО, по-друге, недовіра до російської сторони, що та виконає угоду, «це можна зробити лише якщо є гарантії безпеки».

Арахамія також додав, що прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон, який прибув тоді до Києва, порадив Україні нічого не підписувати і «просто воювати». Арахамія заперечив, що українська делегація нібито готова була підписати такий документ, а Джонсон зупинив Київ.

Туреччина виступила майданчиком для переговорів української та російської делегацій після початку повномасштабного вторгнення РФ – у березні 2022 року. Тоді ці переговори не завершились миром. Після того Анкара заявляла про готовність прийняти мирні переговори і бути посередником, а президент Туреччини неодноразово зустрічався чи проводив телефонні переговори як з українською, так і з російською стороною.

У листопаді 2022 року президент України Володимир Зеленський представив план, який складається з десяти пунктів, відомий як «формула миру». Зокрема, він передбачає, що будь-які переговори з Москвою можуть розпочатися лише після повернення нею всіх зайнятих територій, включаючи анексований Крим, та виведення військ із усіх окупованих нею регіонів. У вересні 2022 року в Україні затвердили рішення, яке, зокрема, передбачає неможливість ведення переговорів із президентом Росії Володимиром Путіним.

Радіо Свобода

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини